Školovani konobari bježe u inostranstvo

Objavljeno: 20. 9. 2017 u 11:18h

Prekovremeni rad, rad na crno, neuplaćivanje doprinosa za zdravstveno i penziono osiguranje i niske plate, razlozi su sve većeg odlaska školovanih konobara iz RS.

Željko Tatić, predsjednik Udruženja ugostitelja Republike Srpske, kaže da zbog uskraćivanja normalnih uslova rada konobari masovno odlaze vani.

“Ja sam vodio hotel u Puli četiri mjeseca i tamo ne dozvoljavaju da radnici provedu duže od osam sati na poslu, dok kod nas konobari duplo više rade, nisu prijavljeni, a imaju platu 400-500 KM, što je tri puta niže nego u okruženju, i još im i te plate kasne”, tvrdi Tatić, dodajući da radne snage ima, samo nije dovoljno plaćena.

Kako navodi, u praksi je najčešće slučaj da konobara prijave na četiri sata, na račun u banci dobija 230 KM plate, dok ostatak, koji je maksimalno 300 KM, dobija na ruke.

On procjenjuje da u Banjaluci ima oko hiljadu kafića, a oko 30 odsto radi pošteno, odnosno ispoštuju obaveze prema konobarima.

“Ogroman broj konobara radi na crno ili su prijavljeni samo na četiri sata. Kako kafić čije je radno vrijeme od sedam do 24 sata može imati dva radnika koja su prijavljena na minimalac? To matematički nije moguće, ali inspekcije to često ignorišu. I još taj radnik radi prekovremeno, što mu, naravno, nije dodatno plaćeno”, navodi Tatić.

Kaže da su nadležnima kao rješenje predlagali da poslodavci od svih obaveza prvo ispune one prema radnicima, da njih prvo isplate. Smatra da će doći do toga da u ugostiteljskim objektima neće imati ko da radi do sam gazda.

Kako kaže, ovo sve utiče na kvalitet usluge, koja na našim prostorima postaje sve lošija. Prema riječima Gorana Savanovića, predsjednika Sindikata trgovine, ugostiteljstva, turizma i uslužnih djelatnosti, ugostiteljski objekti su prepuni nestručnih radnika što se tiče školske spreme.

“Konobarišu i profesori, fakultetski obrazovani ljudi, mašinski bravari, gimnazijalci, najmanje je školovanih konobara”, ocjenjuje Savanović.

Kaže da iz razgovora sa radnicima saznaje da najveći razlog odlaska vani školovanih konobara predstavlja rad na crno i to što su prijavljeni na manji broj sati nego što rade, zbog čega nisu kreditno sposobni.

Iako bi pojedini i pristali na niske plate, jer računaju na bakšiš, odustaju zbog drugih uslova.

“Rekli su mi da moram raditi u smjenama, a s obzirom na to da sam udana i imam dijete, ne mogu raditi do kasno, odnosno prekovremeno, tako da spadam u kategoriju ‘žena sa obavezama’, kojoj se gazde ne žele prilagoditi”, navodi B.T. iz Banjaluke.

Izvor: Nezavisne / Autor: Renata Milić

Facebook Twitter Preporuči na Viberu
Kopirati

Nema komentara

Sakrij sve komentare

Prikaži komentare

NAPOMENA: Komentari odražavaju stavove njihovih autora, a ne nužno i stavove internet portala Banjaluka.com. Molimo korisnike da se suzdrže od vrijeđanja, psovanja i vulgarnog izražavanja. Portal Banjaluka.com zadržava pravo da obriše komentar bez najave i objašnjenja. Zbog velikog broja komentara Banjaluka.com nije dužan obrisati sve komentare koji krše pravila. Kao čitalac takođe prihvatate mogućnost da među komentarima mogu biti pronađeni sadržaji koji mogu biti u suprotnosti sa vašim vjerskim, moralnim i drugim načelima i uvjerenjima.

Šta mislite o ovoj temi?

Vaša e-mail adresa neće biti objavljena. Sva polja su obavezna!

Promo

Copyright. Sva prava zadržana. Dozvoljeno preuzimanje sadržaja isključivo uz navođenje linka prema stranici sa koje je sadržaj preuzet.

/aktuelno/skolovani-konobari-bjeze-u-inostranstvo/||claudebot