Senatori podržali “Vikipediju” i “Gugl”

Objavljeno: 19. 1. 2012 u 17:00h

Nekoliko američkih senatora odlučilo je da povuče podršku nacrtu zakona protiv piraterije poslije protesta velikih američkih sajtova poput “Vikipedije” i “Gugla” i reagovanja njihovih birača.

Istovremeno, filmska i muzička industrija koje su najčešće mete piraterije pokušavaju da ponovo preokrenu javno mnjenje i zvaničnike u korist zakona.

Senatori Rojt Blant, Čak Grasli, Orin Hačc, Džon Buzman i Marko Rubio, koji su bili među predlagačima spornog zakona, saopštili su da povlače podršku. Neki od njih su optužili lidera većine u senatu Harija Rejda da je ubrzao zakonsku proceduru u nastojanju da se usvoji zakon.

Obrazlažući odluku, Blant je rekao da zakon ima “duboke nedostatke,” dok su Rubio i Buzman naveli “neželjene posljedice” koje bi mogle proizići iz njega. Svi oni su ujedno ponovili da podržavaju borbu protiv internet piraterije.

Sajt “Vikipedije”, besplatne svjetske internet enciklopedije juče je bio zatvoren.

“Gugl” i drugi sajtovi su koristili crne linije kakve se koriste za cenzuru kako bi privukli pažnju na dotada relativno nepoznati zakonski prijedlog da se onemogući pristup sajtovima u inostranstvu koji trguju ukradenim sadržajem i falsifikovanom robom.

Mnogi od sajtova koji su učestvovali u protestu pozvali su korisnike da kontaktiraju svoje predstavnike u Kongresu, što je očigledno brzo dalo rezultate.

Usvajanje pomenutog nacrta zakona je prioritet za industriju zabave, farmaceutske kompanije i izdavače koji tvrde da ih internet piraterija košta više milijardi dolara godišnje. Internet kompanije, međutim, tvrde da bi zakon ugrozio inovacije i slobodu govora i kompromitovao funkcionisanje interneta.

Zakonom je prvobitno bilo predviđeno da američko Ministarstvo pravde, preko suda, ima mogućnost da naredi sajtovima kao što su “Gugl” ili “Jahu” da izbrišu linkove ka stranim internet sajtovima koji imaju neki piratski sadržaj i tako onemoguće korisnike u SAD da ih posjećuju.

“Vikipedija” i ostali sajtovi navode da bi takvim prijedlogom zakona došlo do cenzure i da bi on u praksi bio nesprovodiv, jer bi moralo da se pazi na hiljade informacija koje se nalaze na linkovima za strane sajtove, i da se za svaku pojedinačno provjerava da li je piratska.

Izvor: SRNA

Facebook Twitter Preporuči na Viberu
Kopirati

Nema komentara

Sakrij sve komentare

Prikaži komentare

NAPOMENA: Komentari odražavaju stavove njihovih autora, a ne nužno i stavove internet portala Banjaluka.com. Molimo korisnike da se suzdrže od vrijeđanja, psovanja i vulgarnog izražavanja. Portal Banjaluka.com zadržava pravo da obriše komentar bez najave i objašnjenja. Zbog velikog broja komentara Banjaluka.com nije dužan obrisati sve komentare koji krše pravila. Kao čitalac takođe prihvatate mogućnost da među komentarima mogu biti pronađeni sadržaji koji mogu biti u suprotnosti sa vašim vjerskim, moralnim i drugim načelima i uvjerenjima.

Šta mislite o ovoj temi?

Vaša e-mail adresa neće biti objavljena. Sva polja su obavezna!

Promo

Copyright. Sva prava zadržana. Dozvoljeno preuzimanje sadržaja isključivo uz navođenje linka prema stranici sa koje je sadržaj preuzet.

/aktuelno/senatori-podrzali-vikipediju-i-gugl/||Mozilla/5.0 AppleWebKit/537.36 (KHTML, like Gecko; compatible; ClaudeBot/1.0; [email protected])