Radili na vlastitu štetu: Privatnicima “kajmak”, a Srpska satjerana u ćošak, uskoro će morati da uvozi skupu struju

Objavljeno: 18. 4. 2018 u 20:34h

Vlada Republike Srpske, iako satjerana u ćošak, pokušava u posljednji trenutak da izvuče iz nagomilanih problema Elektroprivredu RS.

Prvo, svjesni su da su sva preduzeća iz sistema ERS, njih pet proizvodnih i  isto toliko distributivnih, postala mjesto za zapošljavanje stranačkih kadrova i rješavanje socijalnih statusa. To je već postao problem koji utiče na finansijski rezultat samih preduzeća.

Drugo, sama “Elektroprivreda” se ne razvija, ne ulaže u proizvodnju, dok privatne kompanije sve više profitiraju na račun koncesija na našim resursima.

Vjerovatno je najveći problem taj što životni vijek obje termoelektrane, u Ugljeviku i Gacku, ističe za 10-15 godina. Počele su sa radom osamdesetih godina, a prosječan vijek je 50-ak godina.

Crne prognoze

Više od polovine ukupne električne energije u  Republici Srpskoj proizvede se u termoelektranama. Zato postoji opravdan strah da ćemo uskoro kupovati električnu energiju od privatnih kompanija i uvoziti po znatno većim cijenama, te da za deceniju-dvije Elektroprivreda RS neće biti ni blizu ovdašnjeg kapaciteta.

Dakle, s jedne strane postoji prekomjeran broj zaposlenih u ERS, koja je prošle godine imala rekordan gubitak, a s druge strane smanjenje proizvodnih kapaciteta i otvorena opcija da ćemo izgubiti primat u proizvodnji električne energije.

Ministar industrije, energetike i rudarstva Petar Đokić svojevremeno je potvrdio da postoje ozbiljni problemi u Elektroprivredi RS.

“Elektroprivreda u prvoj polovini iduće godine mora da prođe proces ozbiljne transformacije kako bi bila još efikasnija u svom radu” – rekao je Đokić.

Ograničenja

On je potvrdio da su velika ograničenja “Elektroprivrede” to što Republika održava politiku izuzetno niskih cijena električne energije i što “Elektroprivreda” ima veliki broj zaposlenih.

On smatra da ne treba govoriti o tome da će se smjenama u “Elektroprivredi” nešto bitno promijeniti, već kako da se novom, boljom organizacijom poboljša stanje ovog velikog sistema Republike Srpske.

Ministar Đokić je podsjetio da je Elektroprivreda Republike Srpske veliki i organizaciono vrlo složen sistem, sa visokim nivoom nezavisnosti, koji ima 10 zavisnih preduzeća, a na čelu sistema je organizaciono mješoviti holding ili matično preduzeće, koje ima svoju upravu.

“Odgovornost za neko stanje ili teškoće ima upravo preduzeće, i to se ne može odvojiti od odgovornosti uprava svih zavisnih preduzeća koja čine ovaj veliki sistem” – rekao je Đokić.

On je istakao da treba govoriti o tome kako da se novom boljom organizacijom poboljša stanje u velikom sistemu Republike Srpske.

Projektovani kraj

Bivši direktor Elektroprivrede BiH Amer Jerlagić i jedan od najboljih mendžera u oblasti energetike na Balkanu kaže da se svim termoelektrana u BiH približava projektovani kraj od 300.000 radnih sati.

“Siguran sam da je vrijeme tržišta električnom energijom došlo na prostor BiH. Podsjetiću da nas je Evropska energetska zajednica obavezala da do 2023. smanjimo ispuštanje sumpor dioksida i određenih dijametara prašine. Nemamo modernu tehnologiju pa ćemo morati smanjiti proizvodnju. Praktično ćemo struju morati kupovati na tržištu jer nećemo moći da proizvodimo potrebnu količinu” – upozorava Jerlagić.

Transformacija

Ministar Petar Đokić nije se upuštao u detalje transformacije ERS. Ono što se zvanično može o tome saznati jeste to da je planirano da se svih pet distributivnih preduzeća odvoje iz sistema ERS i da se formira jedan distrubuter.

Stručna javnost je prije nekoliko godina predlagala da se sva proizvodna preduzeća spoje u jedno, a distributivna u drugo. Trenutno postoje 10 ovih preduzeća i svako od njih ima upravu, nadzorni odbor, sekretarice, vozače… Za spajanje postoji ogroman otpor direktora zbog gubljena prenadležnosti.

Izvor: Srpskainfo/ Tijana Grujić

Facebook Twitter Preporuči na Viberu
Kopirati

Nema komentara

Sakrij sve komentare

Prikaži komentare

NAPOMENA: Komentari odražavaju stavove njihovih autora, a ne nužno i stavove internet portala Banjaluka.com. Molimo korisnike da se suzdrže od vrijeđanja, psovanja i vulgarnog izražavanja. Portal Banjaluka.com zadržava pravo da obriše komentar bez najave i objašnjenja. Zbog velikog broja komentara Banjaluka.com nije dužan obrisati sve komentare koji krše pravila. Kao čitalac takođe prihvatate mogućnost da među komentarima mogu biti pronađeni sadržaji koji mogu biti u suprotnosti sa vašim vjerskim, moralnim i drugim načelima i uvjerenjima.

Šta mislite o ovoj temi?

Vaša e-mail adresa neće biti objavljena. Sva polja su obavezna!

Promo

Copyright. Sva prava zadržana. Dozvoljeno preuzimanje sadržaja isključivo uz navođenje linka prema stranici sa koje je sadržaj preuzet.

/aktuelno/radili-na-vlastitu-stetu-privatnicima-kajmak-a-srpska-satjerena-u-cosak-uskoro-ce-morati-da-uvozi-skupu-struju/||claudebot