Postavljena spomen ploča u Gostovićima (Video)

Objavljeno: 29. 8. 2017 u 20:55h

Imena 64 srpska vojnika i civila koji su stradali u mudžahedinskom kampu „Gostovići“ ispisana su na spomen ploči postavljenoj na mjestu zloglasnog logora.

Otkrili su je oni koji dvadeset dvije godine traže najmilije kojima se tu gubi svaki trag.

Sa bolom u duši i slikom stradalog sina u ruci smogla je snage za to Raduška Pavlović.

“Sve imala sam neku nadu, prošle godine sam išla u Sarajevo, doći će odnekud živ, a ništa sad sam izgubila nadu da mi je naći kosti da znam gdje ću otići svijeću upaliti i cvijeće odnijeti”, rekla je Raduška Pavlović.

Istom se nada i Zdravko Jorgić iz Banjaluke. Sin jedinac na ratište je otišao kao dio studentske brigade.

“Njih 4 i on peti nijedan se nije vratio niti se zna trag za njih, ljudi koji su došli živi oni su rekli da se oni nisu okrenuli putem nisu znali terene”, rekao je otac nestalog borca Zdravko Jorgić.

Dok čekaju bilo kakvu informaciju o sudbini svojih sinova, porodice su dočekale spomen obilježje. Tu su se pomolili za duše stradalih,upalili svijeće i položili cvijeće.

Inicijativa da se ovo mjesto obilježi pokrenuta je prošle godine. Namjera je da spomen ploča podsjeća na strahote koje su Srbi proživjeli u ovdašnjem logoru u septembru i oktboru 1995. godine.

Stotinak metara od obilježja u korov su obrasle kuće u kojima su mučeni. Dio svirepih metoda čuva i knjiga „Ljubi brata“.

“Gdje su odrubljivali glave pa glave slali od jednog do drugog zarobljenika da ljube zato jest nazov ljubi brata ali ono što je značajno nedaleko odavde 50 ak metara u rječici vezali su ih lancima i tjerali da se penju uz ove stijene”, rekao je Zoran Blagojević iz Udruženja Zavidovićana.

Od šezdeset četvoro zarobljenih, samo je jedanaest identifikovano. Za pedesetak se još traga.

“Mi smo prije tri godine pokrenuli proceduru da ponovo uzmemo krvne uzorke i u našem zavodu za sudsku medicinu se obnovi ta identifikacija od postojećih ekshumiranih koštanih uzoraka”, rekao je predsjednik Udruženja porodica poginulih i zarobljenih boraca i nestalih civila Nedeljko Mitrović.

Veličina zločina i činjenica da krivci još nisu odgovarali razlog je i što se Gostovićani ne vraćaju u rodni kraj. Mahom žive na području Modriče i Brčkog.

“Svijet zna o ovome samo što niko nema sluha da ovo pokaže i dokaže da je ovde veliki zločin počinjen“, rekao je Radenko Lazić iz Udruženja Gostovićana.

Zbog njega se sudi Sakibu Mahmuljinu. Dok čekaju kazne, od oko 2.700 protjeranih Srba u selo se vratilo samo sedam porodica.

Izvor: Atv

Facebook Twitter Preporuči na Viberu
Kopirati

Nema komentara

Sakrij sve komentare

Prikaži komentare

NAPOMENA: Komentari odražavaju stavove njihovih autora, a ne nužno i stavove internet portala Banjaluka.com. Molimo korisnike da se suzdrže od vrijeđanja, psovanja i vulgarnog izražavanja. Portal Banjaluka.com zadržava pravo da obriše komentar bez najave i objašnjenja. Zbog velikog broja komentara Banjaluka.com nije dužan obrisati sve komentare koji krše pravila. Kao čitalac takođe prihvatate mogućnost da među komentarima mogu biti pronađeni sadržaji koji mogu biti u suprotnosti sa vašim vjerskim, moralnim i drugim načelima i uvjerenjima.

Šta mislite o ovoj temi?

Vaša e-mail adresa neće biti objavljena. Sva polja su obavezna!

Promo

Copyright. Sva prava zadržana. Dozvoljeno preuzimanje sadržaja isključivo uz navođenje linka prema stranici sa koje je sadržaj preuzet.

/aktuelno/postavljena-spomen-ploca-u-gostovicima-video/||claudebot