Ovako izgleda demokratija na mostarski način

Objavljeno: 2. 10. 2016 u 15:53h

U Mostaru ponovo nema lokalnih izbora jer čelnici tamošnjih političkih partija godinama ne mogu da se dogovore o promjeni Statuta tog hercegovačkog grada.

U birački spisak Mostara, koji je od rata podijeljena na istočni i zapadni dio grada, odnosno muslimanski i hrvatski, upisno je oko 90.000 građana sa biračkim pravom, pa je Prva mostarska partija organizovala performans “Mostarska glasačka kutija” na Starom mostarskom mostu.

Omotana žicom, krvlju, glasačkim listićima i pogaženom demokratijom, kutija je simbolično postavljena na dan izbora, 2. oktobra, kad čitava BiH, izuzev Mostara, bira novu vlast.

Instalacija je privukla veći broj građana i turista.

“Naša grupa je napravila ovu instalaciju, glasačku kutiju koja je sa gornje strane zapečaćena, na njoj je katanac i bodljikava žica, ali dole je ona šuplja jer se na taj način glasovi kradu i prepravljaju. Bodljikavu žicu su nam stavile ‘demokratske’ stranke HDZ i SDA koje se pitaju u gradu. U svojim nazivima su akcenat stavile na riječ demokratske, a građani ne mogu da glasaju”, izjavio je Semir Drljević, predsjednik Prve mostarske partije.

Ispod glasačkog sanduka je postavljen pano na kome je ispisana riječ demokratija po kojoj se nalaze otisci obuće.

Drljević se nada d aće se vodeće stranke u Federaciji BiH ipak dogovoriti o Statutu do Nove godine, a da će Prva mostarska partija dati sve od sebe da se, kako je rekao, ostvari građansko pravo na izbore.

Inače, u Istočnom Mostaru jutros je ipak otvoreno jedno biračko mjesto za glasanje na lokalnim izborima.

U biračkom spisku je registrovano 158 redovnih birača i 14 onih koj će glasati pismom.

Dva kandidata za načelnika i četiri liste za skupštinu. Ukupno 24 kandidatkinje i kandidata.

Riječ je o opštini koja je nastala crtanjem entitetskih linija u Dejtonu prije nešto više od dvije decenije.

Svi njeni stanovnici su na listi, a u tri sela koja čine ovu opštinu, ukupno je nastanjeno 257 stanovnika: 142 muškarca i 115 žena.

Prema podacima s popisa stanovništva iz 2013, u ovoj opštini živi 166 Srba, 78 Bošnjaka i 11 Hrvata. Dvije osobe na tom popisu nisu se izjasnile o nacionalnoj pripadnosti.

Opština je izolovana od ostatka svijeta jer se nalazi daleko od Nevesinja i još dalje o Mostara.

Od 257 mještana, sedam ih je mlađe od četiri godine, 16 ih je staro od pet do devet godina, dok je 28 prijavljenih osoba starosti od 10 do 19 godina.

Od 20 do 29 godina ima 18 osoba, a 35 osoba je staro od 30 do 39 godina.

Ostali su stariji od 39 godina.

Izvor: Agencije

Facebook Twitter Preporuči na Viberu
Kopirati

Nema komentara

Sakrij sve komentare

Prikaži komentare

NAPOMENA: Komentari odražavaju stavove njihovih autora, a ne nužno i stavove internet portala Banjaluka.com. Molimo korisnike da se suzdrže od vrijeđanja, psovanja i vulgarnog izražavanja. Portal Banjaluka.com zadržava pravo da obriše komentar bez najave i objašnjenja. Zbog velikog broja komentara Banjaluka.com nije dužan obrisati sve komentare koji krše pravila. Kao čitalac takođe prihvatate mogućnost da među komentarima mogu biti pronađeni sadržaji koji mogu biti u suprotnosti sa vašim vjerskim, moralnim i drugim načelima i uvjerenjima.

Šta mislite o ovoj temi?

Vaša e-mail adresa neće biti objavljena. Sva polja su obavezna!

Promo

Copyright. Sva prava zadržana. Dozvoljeno preuzimanje sadržaja isključivo uz navođenje linka prema stranici sa koje je sadržaj preuzet.

/aktuelno/ovako-izgleda-demokratija-na-mostarski-nacin/||Mozilla/5.0 AppleWebKit/537.36 (KHTML, like Gecko; compatible; ClaudeBot/1.0; [email protected])