Oporavak nejak za bolji standard i pad nezaposlenosti

Objavljeno: 22. 11. 2017 u 15:17h

Ekonomija BiH bilježi oporavak, ali je zbog usporenih reformi ili njihovog potpunog izostanka ostao gorući problem velikog broja nezaposlenih i malog privrednog rasta.

Ključne su to ocjene koje je su iznijeli predstavnici Međunarodnog monetarnog fonda (MMF) nakon što su od 7. do 21. novembra boravili u BiH. Misija MMF-a razgovarala je sa domaćim vlastima o ekonomskim prilikama, ispunjavanju obaveza koje su preuzete u sklopu kreditnog aranžmana i srednjoročnim perspektivama domaće ekonomije.

“Ekonomija BiH doživljava ciklični oporavak, ali je on slabiji u odnosu na ostatak istočne Evrope. Izvoz i doznake iz inostranstva idu uzlaznom putanjom, a očekuje se i rast inflacije. Iako je održana makroekonomska stabilnost, podsticanje privrednog rasta i otvaranje radnih mjesta i dalje je u velikoj mjeri neriješeno”, naveo je šef Misije MMF-a za BiH Nadim Ilahi.

Ocijenio je da je u sprovođenju strukturalnih reformi ostvaren određeni napredak, posebno na nivou RS i FBiH.

“Međutim, sprovođenje nekih od ključnih mjera odvija se mnogo sporijim tempom. Prethodne mjere za prvi pregled programa obuhvataju usvajanje entitetskih budžeta za 2018. godinu i izmjene zakona kojim bi bile povećane akcize na gorivo. To je neophodno da bi bio deblokiran najveći paket spoljnog finansiranja, koji je na raspolaganju za investicije u infrastrukturu. Kontinuirano kašnjenje u tome usporava oporavak i utiče na izglede za brži privredni rast i otvaranje radnih mjesta. Neusvajanje novog zakona o osiguranju depozita na nivou BiH odgađa modernizaciju legislative bankarskog sektora, s obzirom na to da su već usvojeni zakoni o bankama i agencijama za bankarstvo u RS i FBiH”, ocijenio je Ilahi i dodao da je veoma važno i da bude obavljena procjena vrijednosti „BH telekoma“ i „Hrvatskog telekoma“ i usvojeni kvartalni koeficijenti za raspodjelu prihoda od indirektnih poreza i obavljeno poravnanje međuentitetskih dugovanja.

Ministar finansija RS Zoran Tegeltija, koji je takođe razgovarao sa čelnicima Misije MMF-a, kaže da je saglasan sa njihovom ocjenom.

“RS i FBiH bilježe pozitivne stope privrednog rasta, a krećemo se i u dobrom pravcu kada je u pitanju sprovođenje reformi. Dodatnim novcem za javna preduzeća koji bismo obezbijedili izmjenama Zakona o akcizama, postigli bismo veće stope privrednog rasta. To bi bilo postignuto upravo investicionim ciklusom u saobraćajnu infrastrukturu. Vlada RS je opredijeljena da i dalje radi na usvajanju ovog zakonskog rješenja. Očekujemo da partneri u FBiH, koji imaju različita viđenja, to usaglase kako bi zakon bio upućen u parlamentarnu proceduru”, kazao je Tegeltija i dodao da će sredinom decembra imati zaključnu ocjenu o proširenom aranžmanu sa MMF-om i informaciju da li će biti potrebe za dodatnim pismom namjere.

Ekonomisti, međutim, ističu da građani ne primijete oporavak ekonomije.

“Vlasti ne rade gotovo ništa u vezi sa stvaranjem bolje poslovne klime, a zbog nacionalnih opredjeljenja vlada RS i FBiH odlaze strani investitori, dok novih nema, a domaća preduzeća drže novac u bankama. Niko ništa ne pokreće jer nema kupovne moći stanovništva. Nalazimo se u začaranom krugu koliko god drugi govorili da nam je dobro”, kazao je ekonomski analitičar Zoran Pavlović i dodao da na otvaranju novih radnih mjesta i podsticanju privrednog rasta treba da rade stručnjaci koji se u to razumiju, a ne birokrate.

Upravni odbor Uprave za indirektno oporezivanje BiH usvojio je još 4. oktobra nacrt izmjena Zakona o akcizama BiH kojima je predviđeno da taj namet na naftu i naftne derivate, biogorivo i biotečnost bude povećan za 15 feninga po litru. Savjet ministara BiH još nije razmatrao izmjene seta zakona koji se odnose na uvođenje namjenskih akciza za izgradnju autoputeva, jer ih predsjedavajući Denis Zvizdić nije uvrstio u dnevni red. Zbog toga, ne samo da je prolongirano ispunjavanje uslova iz pisma namjere za nastavak aranžmana BiH sa MMF-om vrijednog više od milijardu maraka, već bi i novac Evropske banke za obnovu i razvoj namijenjen BiH mogao biti preusmjeren u druge zemlje.

Budžeti

Predstavnici MMF-a ocijenili su i da je primjetan napredak u pripremi fiskalno odgovornih nacrta budžeta RS i FBiH za 2018. godinu. Naveli su i da podstiču vlasti da blagovremeno i u skladu sa preporukama MMF-a završe pripremu budžeta institucija BiH.

Izvor: Glas Srpske / Autor: Marijana Miljić

Facebook Twitter Preporuči na Viberu
Kopirati

Nema komentara

Sakrij sve komentare

Prikaži komentare

NAPOMENA: Komentari odražavaju stavove njihovih autora, a ne nužno i stavove internet portala Banjaluka.com. Molimo korisnike da se suzdrže od vrijeđanja, psovanja i vulgarnog izražavanja. Portal Banjaluka.com zadržava pravo da obriše komentar bez najave i objašnjenja. Zbog velikog broja komentara Banjaluka.com nije dužan obrisati sve komentare koji krše pravila. Kao čitalac takođe prihvatate mogućnost da među komentarima mogu biti pronađeni sadržaji koji mogu biti u suprotnosti sa vašim vjerskim, moralnim i drugim načelima i uvjerenjima.

Šta mislite o ovoj temi?

Vaša e-mail adresa neće biti objavljena. Sva polja su obavezna!

Promo

Copyright. Sva prava zadržana. Dozvoljeno preuzimanje sadržaja isključivo uz navođenje linka prema stranici sa koje je sadržaj preuzet.

/aktuelno/oporavak-nejak-za-bolji-standard-i-pad-nezaposlenosti/||Mozilla/5.0 AppleWebKit/537.36 (KHTML, like Gecko; compatible; ClaudeBot/1.0; [email protected])