Mještani traže signalizaciju ili rampu na kobnom prelazu

Objavljeno: 17. 3. 2017 u 20:56h

Dok se čekaju rezultati istrage o uzroku udesa u Stanovima u kojem je stradala porodica Đedovac, mještani traže odgovore nadležnih.

Još u vrijeme rekonstrukcije pruge Doboj-Banjaluka pisali su im da Andrejin krst nije dovoljan. Zbog čestih udesa, tražili su svjetlosno zvučnu signalizaciju, ili rampu, a stare zahtjeve sad su dopunili.

„I da se ispitaju svi oni objekti koji su u pružnom i putnom pojasu postavljeni da se ispita njihova zakonitost, da li su u skladu sa zakonom da li posjeduju potrebnu dokumentaciju ako ne onda je nalog da se uklone”, Željko Ninković, Savjet MZ Stanovi.

Iz Željeznica odgovaraju da je pružni pojas osam metara uz prugu i tu, garantuju, nema gradnje. Zaštitini je 200 metara, dozvoljeni su objekti, ali uz stroge uslove. Za sporni drveni objekat, osam i po metara od pruge, nisu dali odobrenje.

“Parkiranje vozila koje ste naveli se odnosi po meni na obavezu lokalne zajednice i lokalnih inspekcija da reaguje i upozorava na takva stavri. Na svaki objekat koji se gradi u zaštitnom pojasu izlazi komisija i propisuje uslove građenja, ako smo rekli minimum 8 ne znači, možda komisija kaže više”, kaže Goran Rajković, direktor sektora za građevinske radove ŽRS.

Nema ni znaka stop, ni ograničenja brzine. Željeznice kažu, to je u nadležnosti onih koji održavaju put. Gradski saobraćajni inspektor kojeg smo ranije zatekli na licu mjesta, nije htio pred kameru. Željeznice su planirale da dodatno osiguraju prelaz.

“Svjetlosno zvučnom signalizacijom i takav projekat je u planu da se radi već nekih 4-5 mjeseci se priprema dokumentacija i u narednih godinu dana će posao biti završen”, ističe Rajković.

Policijska statistika pokazuje da nema pravila kada su udesi u pitanju. Ipak rjeđi su na osiguranim prelazima.

“Na glavnim putnim pravcima pokazuje dosad da su obezbijeđeni pružni prelazi nažalost na većini ostalih putnih prelaza koji su preko kojih prolaze lokani putevi kao što je ovaj nisu obezbijeđeni osim saobraćajnim znakovima”, rekao je Jovica Žigić, načelnik sektora policije CJB Doboj.

Na 420 kilometara pruge u Srpskoj je 280 prelaza, što je daleko od evropskioh standarda. Svi su obezbijeđeni znakovima, navode u Željeznicama, ali samo deset odsto njih višim stepenom osiguranja. Osiguranje jednog prelaza rampom ili svjetlosno zvučnom signalizacijom, košta oko 150 000 evra.

Izvor: Atv

Facebook Twitter Preporuči na Viberu
Kopirati

Nema komentara

Sakrij sve komentare

Prikaži komentare

NAPOMENA: Komentari odražavaju stavove njihovih autora, a ne nužno i stavove internet portala Banjaluka.com. Molimo korisnike da se suzdrže od vrijeđanja, psovanja i vulgarnog izražavanja. Portal Banjaluka.com zadržava pravo da obriše komentar bez najave i objašnjenja. Zbog velikog broja komentara Banjaluka.com nije dužan obrisati sve komentare koji krše pravila. Kao čitalac takođe prihvatate mogućnost da među komentarima mogu biti pronađeni sadržaji koji mogu biti u suprotnosti sa vašim vjerskim, moralnim i drugim načelima i uvjerenjima.

Šta mislite o ovoj temi?

Vaša e-mail adresa neće biti objavljena. Sva polja su obavezna!

Promo

Copyright. Sva prava zadržana. Dozvoljeno preuzimanje sadržaja isključivo uz navođenje linka prema stranici sa koje je sadržaj preuzet.

/aktuelno/mjestani-traze-signalizaciju-ili-rampu-na-kobnom-prelazu/||Mozilla/5.0 AppleWebKit/537.36 (KHTML, like Gecko; compatible; ClaudeBot/1.0; [email protected])