Hristos vaskrse! Znate li zašto se tucamo jajima, i zašto danas ne valja zaspati prije ponoći?

Objavljeno: 16. 4. 2017 u 09:18h

Ove godine Vaskrs slave svi hrišćani širom svijeta. Toga dana je Isus Hristos vaskrsao iz mrtvih, pobjedio smrt i svim ljudima, od Adama i Eve do posljednjeg čovjeka na zemlji, darivao vječni život. Vaskrs je pokretni praznik, koji najranije može biti 4. aprila, a najkasnije 8. maja, računato po novom, gregorijanskom kalendaru. Ovaj praznik slavi u krugu porodice i prijatelja, a prate ga i brojni običaji i trodnevno praznovanje.

U nizu lijepih običaja najpoznatije je darivanje i tucanje jajima koja su ofarbana i ukrašena prethodnih dana, od Velikog četvrtka do Velike subote.

“Dok se prvo ofarbano, crveno jaje, ostavlja kao čuvarkuća, ostalim jajima se vjernici na Vaskrs tucaju, i to zato što se vjeruje da pucanje kore na jajetu simbolizuje Hristovo vaskrsnuće, ali i buđenje prirode” – objašnjava etnolog dr Vesna Marjanović.

A jaje samo po sebi ima simboliku obnavljanja prirode i života. Još ako je crveno i dato na poklon, znači veliku radost i za one koji poklanjaju i za one koji primaju.

Vaskrsenje se slavi tri dana, tokom kojih se hrišćani pozdravljaju sa: „Hristos voskrese“ ili “Hristos vaskrse”, a odgovaraju „Vaistinu voskrese“ ili “Vaistinu vaskrse”. Tako se pozdravlja do Spasovdana, četrdesetog dana od Vaskrsa. Veliki petak, Velika subota i Vaskrs, koji je uvijek u nedelju, najznačajniji su dani u crkvenom kalendaru. Običaj je da i oni koji rjetko odlaze u crkve u te dane odu u hram i pomole se za duše svojih predaka i zdravlje svojih potomaka.

Po završetku jutarnje liturgije počinje vrijeme mrsa i vaskršnje gozbe. Vaskršnji ručak počinje u vrijeme kad je običnim danima vrijeme za doručak. Ručak se obavlja u porodičnom krugu.

Kad se dođe iz crkve kući, svi se ukućani međusobno pozdravljaju vaskršnjim pozdravom i ljube.

Domaćin onda pali sveću, uzima kadionicu i tamjan, okadi sve ukućane i naglas čita „Oče naš“.

Poslije zajedničke molitve, ponovo, jedni drugima čestitaju Vaskrs i sedaju za svečano postavljenu trpezu. Na stolu stoji ukrašena činija sa ofarbanim jajima. Domaćin prvi uzima jedno jaje, a za njim svi ukućani, i tada počinje tucanje. Prilikom tucanja izgovara se „Hristos Vaskrse“ i „Vaistinu Vaskrse“.

Na Vaskrs se prvo jede kuvano vaskršnje jaje, a onda ostala jela. I gosti se prvo daruju farbanim jajima, pa se tek onda služe kafom, pićem, ručkom…

Pored tucanja i darivanja jajima, postoji još par običaja vezanih za ovaj praznik:

– Vjeruje se da za Vaskrs treba ustati rano, i nikako ne valja otići na spavanje prije ponoći. U suprotnom ćemo cijele iduće godine biti pospani i lijenji.

– Na Vaskršnje jutro treba se umiti vodom u koju su potopljeni dren, zdravac, bosiljak i crveno jaje.

– Djecu valja protrljati crvenim jajetom po obrazu kako bi bila rumena i zdrava cijele godine.

– U nekim krajevima Srbije uskršnje jaje treba zakopati u mravinjak, jer se vjeruje da to donosi sreću i napredak u domaćinstvu.

Izvor: Žena.blic

Facebook Twitter Preporuči na Viberu
Kopirati

Nema komentara

Sakrij sve komentare

Prikaži komentare

NAPOMENA: Komentari odražavaju stavove njihovih autora, a ne nužno i stavove internet portala Banjaluka.com. Molimo korisnike da se suzdrže od vrijeđanja, psovanja i vulgarnog izražavanja. Portal Banjaluka.com zadržava pravo da obriše komentar bez najave i objašnjenja. Zbog velikog broja komentara Banjaluka.com nije dužan obrisati sve komentare koji krše pravila. Kao čitalac takođe prihvatate mogućnost da među komentarima mogu biti pronađeni sadržaji koji mogu biti u suprotnosti sa vašim vjerskim, moralnim i drugim načelima i uvjerenjima.

Šta mislite o ovoj temi?

Vaša e-mail adresa neće biti objavljena. Sva polja su obavezna!

Promo

Copyright. Sva prava zadržana. Dozvoljeno preuzimanje sadržaja isključivo uz navođenje linka prema stranici sa koje je sadržaj preuzet.

/aktuelno/hristos-vaskrse-znate-li-zasto-se-tucamo-jajima-i-zasto-danas-ne-valja-zaspati-prije-ponoci/||claudebot