Građani u opasnosti: Rizično korišćenje usluga neregistrovanih “preduzetnika”

Objavljeno: 11. 11. 2017 u 15:26h

Da bi izbjegli dadžbine državi, mnogi građani u svojim kućama pružaju frizerske i kozmetičke usluge ili prave kolače za prodaju, što predstavlja veliki potrošački rizik.

Na to upozoravaju i iz Inspektorata RS, naglasivši da, u slučaju da dođe do oštećenja zdravlja zbog konzumiranja neispravnih proizvoda, potrošači nemaju nijedan materijalni dokaz da je kupovina izvršena upravo kod tog lica.

Činjenica je, međutim, da na društvenim mrežama i oglasnim stranicama svakodnevno možemo vidjeti šaroliku ponudu proizvoda i usluga. Riječ je o različitim kozmetičkim i frizerskim tretmanima, prodaji hrane, te garderobe, pa čak i lijekova.

Pošto je riječ o robama i uslugama koje su jeftinije od onih koje pružaju u registrovanim radnjama, građani u sve većoj mjeri posežu za njima, ne razmišljajući o eventuelnim posljedicama.

Milijana K. iz Banjaluke kaže da je za svako slavlje godinama kupovala kolače od komšinice.

“Nisam imala zamjerki, do lane, kad smo ćerki slavili rođendan. Da li je riječ o slučajnosti ili nečem drugom, nakon proslave se dosta gostiju požalilo na stomačne probleme. Posumnjala sam da nešto nije bilo u redu sa kolačima, ali nisam mogla da dokažem, a komšinica je tvrdila da su namirnice bile svježe. Da bih izbjegla neki veći problem, kolače sam počela da kupujem u poslastičarnicama” – kaže naša sagovornica.

U Inspektoratu objašnjavaju da u ovakvim slučajevima, potrošači ne posjeduju dokaz da su platili robu ili uslugu.

“Zato nemaju mogućnost da traže zaštitu svojih potrošačkih prava. Fizička lica koja neregistrovana rade po kućama, ne vrše nikakve kontrole, pa vrlo lako mogu biti kliconoše, čime direktno izlažu riziku potrošače. U takvim okolnostima postoji rizik da se usluge pružaju u nehigijenskim uslovima, sporna je stručnost tih lica, kao i porijeklo i ispravnost proizvoda, pa građanima prijeti opasnost od raznih infekcija, zaraznih bolesti ili trovanja” – kaže portparol Dušanka Makivić.

Takođe, neregistrovane radnje su nelojalna konkurencija onima koje rade u skladu sa zakonom, na šta su više puta upozorili iz Zanatsko-preduzetničke komore RS. Naglasili su da se mnoge zanatske radnje nakon nekoliko mjeseci rada zatvaraju, nakon čega njihovi vlasnici nastavljaju da rade kod kuće.

Ograničene mogućnosti kontrola

U Inspektoratu RS kažu da su, u suzbijanju ove pojave, mogućnosti inspekcije zakonom ograničena, jer je riječ o privatnim posjedima.

“Ustavom RS definisano je da je privatni stambeni prostor nepovrediv, te da službeno lice samo na osnovu naloga suda može ući u stan ili druge prostorije protiv volje njihovog vlasnika. Za suzbijanje nelegalnog rada u privatnim stambenim prostorijama neophodno je da se intezivnije angažuju nadležni organi koji su ovlašteni da vrše istrage i da ulaze u privatni prostor građana” – kaže Makivićeva.

Izvor: Blic/Maja Bašić

Facebook Twitter Preporuči na Viberu
Kopirati

Nema komentara

Sakrij sve komentare

Prikaži komentare

NAPOMENA: Komentari odražavaju stavove njihovih autora, a ne nužno i stavove internet portala Banjaluka.com. Molimo korisnike da se suzdrže od vrijeđanja, psovanja i vulgarnog izražavanja. Portal Banjaluka.com zadržava pravo da obriše komentar bez najave i objašnjenja. Zbog velikog broja komentara Banjaluka.com nije dužan obrisati sve komentare koji krše pravila. Kao čitalac takođe prihvatate mogućnost da među komentarima mogu biti pronađeni sadržaji koji mogu biti u suprotnosti sa vašim vjerskim, moralnim i drugim načelima i uvjerenjima.

Šta mislite o ovoj temi?

Vaša e-mail adresa neće biti objavljena. Sva polja su obavezna!

Promo

Copyright. Sva prava zadržana. Dozvoljeno preuzimanje sadržaja isključivo uz navođenje linka prema stranici sa koje je sadržaj preuzet.

/aktuelno/gradani-u-opasnosti-rizicno-koriscenje-usluga-neregistrovanih-preduzetnika/||claudebot