Dopis roditelja djece sa poteškoćama u razvoju

Objavljeno: 14. 9. 2017 u 11:32h

Dopis roditelja djece sa poteškoćama u razvoju, koji se odnosi na probleme sa kojima su se isti susreli na početku ove školske godine i koji je dostavljen i nadležnim institucijama, prenosimo u cjelosti:

Poštovani,

Ovim putem vam se obraćamo kako bismo ukazali na tešku situaciju roditelja djece s poteškoćama u razvoju, koja se kontinuirano pogoršava kroz posljednje godine, te zamolili za razumijevanje  i sistemsko rješavanje problematike.

Riječ je o osnovnom ustavnom i zakonskom pravu naše djece, a to je pravo na obrazovanje, odnosno, u slučaju djece s poteškoćama u razvoju, pravo na inkluzivno obrazovanje, obrazovanje bez diskriminacije i uz obezbjeđivanje jednakih mogućnosti.

Ovo pravo je našoj djeci zagarantovano Ustavom Republike Srpske i pratećim zakonima i podzakonskim aktima (Zakon o osnovnom vaspitanju i obrazovanju, Zakon o srednjem vaspitanju i obrazovanju, Pravilnik o vaspitanju i obrazovanju djece s posebnim obrazovnim potrebama u osnovnim i srednjim školama) te određenim brojem međunarodnih konvencija kojima se štite i promovišu prava djece i osoba s posebnim potrebama, a koje konvencije je BiH i Republika Srpska unijela u svoje zakonodavstvo, međutim, u praksi je situacija vrlo daleko od te formalne uređenosti.

Naime, kako bi se djeci s poteškoćama u razvoju omogućilo inkluzivno obrazovanje, tj. pohađanje nastave u osnovnim školama u redovnim odjeljenjima, neophodno je da uz djecu bude prisutan i asistent, a koji se angažuje formalnim odobrenjem Ministarstva prosvjete i kulture.

Sistemski to funkcioniše (odnosno, trebalo bi funkcionisati) na način da škola krajem školske godine (u junu) pošalje Ministarstvu spisak djece s poteškoćama u razvoju za čije je školovanje u slijedećoj školskoj godini neophodno angažovanje asistenta, a Ministarstvo potom školi odobrava angažovanje asistenta, odnosno vrši se potpisanje ugovora o angažmanu asistenta za dijete s posebnim potrebama između škole i asistenta.

U praksi se već godinama dešava situacija da mi roditelji vodimo djecu u školu početkom septembra sa zebnjom i neizvjesnošću, jer ne znamo da li je Ministarstvo odobrilo angažovanje asistenata za djecu s poteškoćama u razvoju.

Septembar svake godine dolazi a da ništa nije izvjesno što se tiče angažmana asistenata u nastavi za djecu s poteškoćama u razvoju: ne znaju roditelji, ne zna škola, ne znaju službenici u Ministarstvu koji postupaju u ovim predmetima-a na roditeljima je da smisle kako da svojoj djeci obezbjede (inkluzivno) prisustvovanje nastavi, na način koji će biti zadovoljavajući i za njihovo dijete s posebnim potrebama, i za ostatak odjeljenja. Naime, Zakon o osnovnom vaspitanju i obrazovanju je propisao prekršajnu odgovornost roditelja ukoliko dijete ne prisustvuje redovno nastavi, što bi u našem slučaju trebalo značiti da smo obavezni da dovedemo dijete s poteškoćama u razvoju u školu i ostavimo ga tamo, da prisustvuje nastavi. Pitamo vas, šta bi to značilo u praksi: da se učiteljica/nastavnici snalaze da organizuju nastavni proces s djetetom s poteškoćama u razvoju i ostatkom odjeljenja, a šta mislite kako bi to izgledalo?!

Nadalje, i kad se odobri angažman asistenta u nastavi od strane Ministarstva, tokom prethodnih godina smo svjedočili situaciji da asistenti potpisuju ugovor o djelu, kojim im se ugovara mjesečna naknada za njihov angažman u iznosu od 350 KM (pola plate za SSS). Obzirom da je riječ o radnom angažovanju  osobe s visokim obrazovanjem (u velikoj većini slučajeva, barem), mjesečna naknada u iznosu od 350 KM je zaista sramotna, pogotovo što ista ne uključuje niti pravo na prevoz, niti pravo na topli obrok, niti uplatu doprinosa. Pored toga, ugovorom se formalno ugovara angažovanje „osobe za tehničku pomoć“, a ne asistenta u nastavi, što ne odgovara činjeničnom stanju.

Naime, svi koji su uključeni faktički u ovaj proces (škola, nastavnici, roditelji) će potvrditi da asistent našoj djeci pruža podršku u nastavnom procesu u svakom pogledu, a ne samo u smislu „tehničke podrške“. Bez angažmana i prisustva asistenta, učešće naše djece u inkluzivnom obrazovanju ne bi bilo moguće, te je de facto pomoć i podrška asistenta našoj djeci daleko veća, značajnija, kompleksnija i specifičnija od proste „tehničke podrške“. Konkretno, ovdje nije riječ o osobi koja će naše dijete s poteškoćama u razvoju držati za ruku, uvesti ga u školu i pružiti mu svesku, udžbenik ili olovku. Govorimo o osobi koja pomaže nastavniku da obezbjedi aktivno učešće djeteta s poteškoćama u razvoju u inkluzivno obrazovanje, koja pomaže kreiranje individualnog programa rada u obrazovnom procesu za dijete s poteškoćama u razvoju i koja potom pomaže djetetu s poteškoćama u razvoju da učestvuje u nastavi po tom posebnom programu rada u obrazovnom procesu.

Da li je moguće da iko smatra da je 350 KM mjesečno, bez ikakvih drugih naknada, dovoljno za takav stručan rad?! Pritom, još je više zaprepašćujuće da se i taj mjesečni iznos umanjuje za dane kad se nastava ne odvija (praznici, raspust)!

Poštovana Predsjednice Vlade, svjedočili smo vašoj podršci obrazovanju naših mladih ljudi. Nadamo se da ćete jednako tako pružiti podršku ostvarivanju prava ove ranjive kategorije društva: djece, i to djece s poteškoćama u razvoju. Vaša pomoć nam je potrebna da se omogući sistemsko i konkretno rješenje za ono što je jedno od osnovnih ljudskih prava svakog našeg građanina: pravo na jednak pristup obrazovanju.

Poštovani gospodine Ministre, ovim putem ponovo napominjemo da ovaj problem nije ništa novo, već se nažalost kontinuirano ponavlja već niz godina, iako postoje ustavne i zakonske obaveze nadležnih organa vlasti da se obrazovanje djece s poteškoćama u razvoju sistemski i definitivno riješi. Očekujemo da ćete se u okviru vašeg ministarstva preduzeti aktivnosti kako bi isto postupalo efikasnije i ažurnije, i to već u fazi kad se budžetske potrebe za budžetsku godinu planiraju a ne u trenutku kad se vrši realizacija po istima. U ovom trenutku, treba nam HITNO donošenje odluka o odobravanju asistenata u nastavi za našu djecu jer je školska godina počela 01.09.2017. godine.

Poštovani gospodine Predsjedniče, dosad ste nam više puta pružili bezrezervnu podršku u ostvarivanju naših prava i unapređenju uslova života djece s poteškoćama u razvoju, te vas ovim putem molimo da nam pomognete i ovom prilikom, u ostvarivanju jednog od naših osnovnih ljudskih prava: prava na obrazovanje bez diskriminacije.

S poštovanjem,

Roditelji djece s poteškoćama u razvoju Republike Srpske

Banjaluka.com

Broj pregleda: 4872

Facebook Twitter Preporuči na Viberu
Kopirati

Nema komentara

Sakrij sve komentare

Prikaži komentare

NAPOMENA: Komentari odražavaju stavove njihovih autora, a ne nužno i stavove internet portala Banjaluka.com. Molimo korisnike da se suzdrže od vrijeđanja, psovanja i vulgarnog izražavanja. Portal Banjaluka.com zadržava pravo da obriše komentar bez najave i objašnjenja. Zbog velikog broja komentara Banjaluka.com nije dužan obrisati sve komentare koji krše pravila. Kao čitalac takođe prihvatate mogućnost da među komentarima mogu biti pronađeni sadržaji koji mogu biti u suprotnosti sa vašim vjerskim, moralnim i drugim načelima i uvjerenjima.

Šta mislite o ovoj temi?

Vaša e-mail adresa neće biti objavljena. Sva polja su obavezna!

Promo

Copyright. Sva prava zadržana. Dozvoljeno preuzimanje sadržaja isključivo uz navođenje linka prema stranici sa koje je sadržaj preuzet.

/aktuelno/dopis-roditelja-djece-sa-poteskocama-u-razvoju/||claudebot