Đaci klupe zamjenjuju pogonima

Objavljeno: 29. 9. 2017 u 19:46h

Brojna preduzeća spremna su da raširenih ruku dočekaju srednjoškolce i pruže im prijeko potrebnu praksu, svjesni da time “kaparišu” buduće gotovo obučene radnike, a upravo je sticanje praktičnog znanja zauzelo centralno mjesto u Nacrtu zakona o srednjem obrazovanju i vaspitanju RS.

Izmjene su, u odnosu na važeći zakon, uglavnom fokusirane na srednje stručno obrazovanje, koje pohađa 76,4 odsto učenika. Nacrtom zakona, koji se trenutno nalazi u javnoj raspravi, detaljno je propisano izvođenje praktične nastave izvan škole, kod privrednika.

“Krenuli smo u pravom smjeru. Poslodavci svjesni nedostatka kvalitetne radne snage prvi put sami predlažu obavljanje prakse u njihovim pogonima, što je motivacija i učenicima. Znaju da će, ako se upišu na neko zanimanje, imati kvalitetnu obuku, a sutra i sigurno radno mjesto” – rekao je predsjednik Aktiva direktora srednjih škola dobojske regije Spasoje Vasiljević, koji je bio i član radne grupe za izradu zakona.

Prosvjetari, naglašavajući da je “praksa majka znanja”, smatraju da je slanje učenika u proizvodne pogone najbolje što se može učiniti za njihovo obrazovanje.

“Treba da insistiramo na povećanju obima praktične nastave i mislim da će to donijeti vrlo dobre rezultate. Novi zakon ide u korak sa potrebama privrednika. Moramo mijenjati upisnu politiku i školovati zanatlije” – istakao je predsjednik Aktiva direktora srednjih škola na području Bijeljine Duško Đurić.

Povećanje obima praktične nastave u srednjim školama pozdravljaju i poslodavci. Oni predlažu i da boravak đaka na praksi bude maksimalno iskorišćen.

“Škola pošalje djecu u preduzeće, bace ih u proces proizvodnje i ne vode dalje računa o tome hoće li nešto naučiti ili neće. To treba da promijenimo” – rekao je predsjednik Unije udruženja poslodavaca RS Dragutin Škrebić.

Direktor Fabrike obuće “Sanino” iz Dervente Radovan Pazurević kaže da praktičnoj nastavi treba dati prednost u odnosu na teorijsku.

“Pozdravljam ove izmjene, jer nam je školovan kadar prijeko potreban. Školujući nepotreban kadar proteklih godina došli smo u situaciju da nemamo kvalitetnih radnika u privredi. Vrata preduzeća na čijem sam čelu širom su otvorena za đake koji žele da ispeku obućarski zanat” – rekao je Pazurević i dodao da se sa izmjenama Zakona o srednjem obrazovanju trebalo početi mnogo ranije.

Javne rasprave o Nacrtu zakona održane su u Prijedoru i Doboju, a idućih dana biće održane i u Bijeljini, Zvorniku, Banjaluci, Trebinju i Istočnom Novom Sarajevu.

Mentori

Predsjednik Aktiva direktora srednjih škola na području dobojske regije Spasoje Vasiljević ističe da nacrt zakona propisuje i da u preduzećima bude određen mentor učenicima kako bi praksu obavljali kvalitetno.

“Na početku ćemo organizovati mentore i u školama koji će biti u kontaktu sa mentorima u preduzeću da bi učenička praksa bila kvalitetna” – rekao je Vasiljević.

Izvor: Glassrpske/Milijana Latinović

Facebook Twitter Preporuči na Viberu
Kopirati

Nema komentara

Sakrij sve komentare

Prikaži komentare

NAPOMENA: Komentari odražavaju stavove njihovih autora, a ne nužno i stavove internet portala Banjaluka.com. Molimo korisnike da se suzdrže od vrijeđanja, psovanja i vulgarnog izražavanja. Portal Banjaluka.com zadržava pravo da obriše komentar bez najave i objašnjenja. Zbog velikog broja komentara Banjaluka.com nije dužan obrisati sve komentare koji krše pravila. Kao čitalac takođe prihvatate mogućnost da među komentarima mogu biti pronađeni sadržaji koji mogu biti u suprotnosti sa vašim vjerskim, moralnim i drugim načelima i uvjerenjima.

Šta mislite o ovoj temi?

Vaša e-mail adresa neće biti objavljena. Sva polja su obavezna!

Promo

Copyright. Sva prava zadržana. Dozvoljeno preuzimanje sadržaja isključivo uz navođenje linka prema stranici sa koje je sadržaj preuzet.

/aktuelno/daci-klupe-zamjenjuju-pogonima/?utm_source=PovezaneVijesti&utm_medium=Blcom&utm_campaign=PovezaneVijesti||Mozilla/5.0 AppleWebKit/537.36 (KHTML, like Gecko; compatible; ClaudeBot/1.0; [email protected])