Robijaju i doktori nauka

Objavljeno: 17. 1. 2018 u 14:02h

U kazneno-popravnim zavodima u Srpskoj kaznu je lani služilo 36 osuđenika sa visokom stručnom spremom, što je šest puta više u odnosu na broj onih bez ijednog razreda škole koji su se našli iza rešetaka.

Da među zatvorenicima ima onih sa raznim zanimanjima i stepenom obrazovanja, potvrđuju i podaci Ministarstva pravde RS prema kojima su kaznu lani služila i tri lica sa doktoratom, te jedan sa postdiplomskim studijem.

U Ministarstvu kažu da se u zatvorima prošle godine  nalazilo ukupno 759 lica, među kojima 18 žena.

“U posljednjih pet godina broj osuđenika u kazneno-popravnim zavodima u Srpskoj kretao se godišnje u prosjeku između 700 i 750”, naveli su iz Ministarstva.

Oni koji prije dolaska u ćeliju nisu naučili da čitaju i pišu šansu za obrazovanje imaju i tokom boravka u zatvoru. Mogu biti vanredni đaci i studenti van zatvora, ako to razlozi bezbjednosti dozvoljavaju.

“Ukoliko su počeli školovanje prije nego što su došli na izdržavanje kazne zatvora, rukovodilac može dozvoliti odlazak na polaganje ispita u školama i na fakultetima, a u toku odsluženja kazne te izlaske zaslužuju svojim radom i ponašanjem”, naveli su iz Ministarstva pravde i dodali da troškove školovanja snose osuđenici.

O stručnom osposobljavanju osuđenika odlučuje rukovodilac ustanove, a u privrednoj jedinici “Tunjice” u KPZ Banjaluka osuđenici imaju priliku da se osposobljavaju u radnim jedinicama ekonomija, drvni, građevinski, metalski i tekstilni pogon, vozni park, ugostiteljstvo, te u okviru poluotvorenog odjeljenja uzgoja svinja i koka nosilja.

U KPZ Istočno Sarajevo stručna osposobljavanja se organizuju za engleski i njemački jezik, rad na računaru, kuvare, električare i automehaničare, dok oni koji kaznu služe u KPZ Trebinje mogu da se obuče da zanimanja pomoćnog kuvara, konobara, radnika na farmi, frizera, majstora i slično.

U kazneno-popravnim zavodima u Doboju, Bijeljini i Foči se ne organizuju formalna stručna osposobljavanja.

Kako ističu u Ministarstvu pravde, u prošloj godini niko od osuđenika nije završio fakultet za vrijeme boravka u zatvoru.

Psiholog Aleksandar Milić kaže da su ranije manje obrazovani i socijalizovani ljudi imali kriminalno ponašanje, dok danas više nema pravila, pa je iza rešetaka sve više visokoobrazovanih.

“Narušene su moralne norme, a sistem vrijednosti se izmijenio. Pojedine kriminalne radnje su gotovo legalizovane i postaju imidž sposobnosti i snalažljivosti. Što je čovjek na višoj poziciji u društvu, sve više se okreće kriminalu. Djecu odgajamo u tom poremećenom sistemu vrijednosti, pa su im često kriminalci uzori”, rekao je Milić.

Sociolog Vedran Francuz kaže da profesionalne kvalifikacije nisu odrednica za ljude koji čine ili ne čine kriminalne radnje.

“U proteklih deset godina naglo se povećao broj visokoobrazovanih, posebno pojavom privatnih fakulteta, tako da oni sa višim stepenom obrazovanja i na boljem položaju imaju veće prilike za kršenje zakona. Situacija je slična i u zemljama u regionu”, rekao je Francuz.

Svjedočanstvo

U Ministarstvu pravde RS kažu da se obrazovanje osuđenih za srednju stručnu spremu organizuje u skladu sa planom i programom škola, a realizuje u saradnji sa kazneno-popravnim zavodima.

“Zakonom je predviđeno da oni koji završe školu u kazneno-popravnom zavodu dobijaju svjedočanstvo iz kojeg se ne smije vidjeti da su obrazovanje stekli tokom boravka u ustanovi”, istakli su u Ministarstvu.

Izvor: Glas Srpske / Autor: Milijana Latinović

Facebook Twitter Preporuči na Viberu
Kopirati

Nema komentara

Sakrij sve komentare

Prikaži komentare

NAPOMENA: Komentari odražavaju stavove njihovih autora, a ne nužno i stavove internet portala Banjaluka.com. Molimo korisnike da se suzdrže od vrijeđanja, psovanja i vulgarnog izražavanja. Portal Banjaluka.com zadržava pravo da obriše komentar bez najave i objašnjenja. Zbog velikog broja komentara Banjaluka.com nije dužan obrisati sve komentare koji krše pravila. Kao čitalac takođe prihvatate mogućnost da među komentarima mogu biti pronađeni sadržaji koji mogu biti u suprotnosti sa vašim vjerskim, moralnim i drugim načelima i uvjerenjima.

Šta mislite o ovoj temi?

Vaša e-mail adresa neće biti objavljena. Sva polja su obavezna!

Promo

Copyright. Sva prava zadržana. Dozvoljeno preuzimanje sadržaja isključivo uz navođenje linka prema stranici sa koje je sadržaj preuzet.

/aktuelno/bih/robijaju-doktori-nauka/||claudebot