Medicinari jednoglasni! Plate povećati za 25 odsto!

Objavljeno: 11. 12. 2017 u 19:28h

Doktori i medicinske sestre zahtijevaju od Vlade RS da njihove plate od početka sljedeće godine budu povećane za 25 odsto, poručivši da su za to sazreli uslovi.

U Strukovnom sindikatu doktora medicine RS naglašavaju da su, donošenjem Zakona o platama zaposlenih lica u javnim zdravstvenim ustanovama iz 2009. godine i snižavanjem platnih koeficijenata, neosnovano i značajno umanjenje postojeće plate medicinara u Srpskoj.

Primanja radnika u zdravstvu značajno su umanjena

“Pored navedenog, odredbama člana 5. ovog zakona, utvrđeno je i da se naknade za topli obrok, zimnicu, ogrev i regres uračunavaju u iznos osnovne plate, kao i da se ove naknade ne mogu naknadno iskazivati. To je značajno umanjilo ukupna mjesečna primanja svih radnika u zdravstvu, a naročito primanja doktora medicine” – poručuje predsjednik ovog sindikata dr Miodrag Femić.

Podsjeća da su početkom ove godine stupile su na snagu izmjene i dopune navedenog zakona, kojima su plate u zdravstvu ponovo umanjene smanjenjem naknade za minuli rad.

“Zbog toga su, od 2009. do danas, zarade doktora medicine ukupno umanjena za oko 52 odsto. Višegodišnjom primjenom pomenutog zakona, doktori medicine su dovedeni u neravnopravan položaj u odnosu na druge radnike. Poznata je i činjenica da doktori medicine već duže od godinu dana ne mogu da ostvare pravo na uvećanje osnovne plate, kako je to utvrđeno odredbama Posebnog kolektivnog ugovora za zaposlene u oblasti zdravstva, jer se ovaj ugovor iz nepoznatih razloga ne primjenjuje ni u jednoj javnoj zdravstvenoj ustanovi, iako je stupio na snagu još u avgustu prošle godine” – isitče Femić.

Troškovi rastu, zarade stagniraju

Sindikalci jednim od ključnih razloga za povećanje plata smatraju činjenicu da je sindikalna potrošačka korpa u Srpskoj početkom 2009. godine, kada je stupio na snagu Zakon o platama, iznosila 1 149 KM.

“U septembru ove godine ona je iznosila 1 850 KM. S druge strane, plate u javnim zdravstvenim institucijama nisu povećavane još od 2009. godine. Takođe, mjesečna primanja su u poslednjih godinu dana značajno umanjena” – poručuju sindikalci.

Dodaje da je činjenica da vlasti Srbije i Hrvatske, kao i u Federaciji BiH, realno prihvataju izmjenjene uslove na tržištu rada i urgentno i značajno povećavaju zarade doktorima medicine.

“Tako je Vlada sarajevskog kantona u novembru ove godine zaključila sa Strukovnim sindikatom doktora medicine novi strukovni kolektivni ugovor kojim je doktorima medicine povećala plate za oko 25 odsto” – kaže Femić.

Komora doktora podržala povećanje

On je naglasio da je zahtjev Strukovnog sindikata doktora medicine za povećanje plata od 25 odsto, podržala i Komora doktora medicine RS.

“Saglasni smo sa vašim obrazloženjem za povećanje plata. Dajemo vam svu podršku da, s tim ciljem, i dalje sprovodite sve aktivnosti” – navodi se u dopisu.

U Strukovnom sindikatu medicinskih sestara i tehničara RS podsjećaju da je Vlada RS u pripremi budžeta i ekonomske politike za 2018, najavila da za narednu godinu planira povećanje penzija i najniže cijene rada jer je u 2017. ostvaren značajan rast BDP-a.

“Takođe je objavljeno da Fond zdravstvenog osiguranja RS ostvaruje uvećanje prihode po osnovu obaveznih doprinosa. Sve to predstavlja realan osnov za značajno povećanje primanja zdravstvenih radnika. Odnosno, da se hitno usklade njihova primanja sa stvarnim rastom troškova” – ističe predsjednik ovog sindikata Ranko Palačković.

Dodaje da sve pomenute činjenice ukazuju na to da je neprihvatljiv i neodrživ postojeći težak socijalni i ekonomski položaj i dostojanstvo rada medicinskih sestara, tehničara i babica, kao i zdravstvenih saradnika.

“Zato smo donijeli odluku da se od Vlade RS zatraži povećanje plata u iznosu od 25 odsto, i to svim zdravstvenim radnicima i zdravstvenim saradnicima u javnim zdravstvenim ustanovama u RS” – naglasio je Palačković.

Iz Ministarstva zdravlja i socijalne zaštite Republike Srpske poručili su da su otvoreni za konstruktivne razgovore sa svim partnerima koji imaju za cilj unapređenje rada zdravstvenog sistema Republike Srpske, jer je to “u najboljem interesu zdravstvenih radnika, a prije svega, pacijenata”.

Ipak, čini se da do povećanja plata medicinskih radnika neće doći, barem kada je riječ o 2018. godini.

“Ministarstvo neprestano radi na poboljšanju uslova rada u zdravstvenim ustanovama i poboljšanju njihovog poslovanja s ciljem dugoročne ekonomske održivosti i pružanja kvalitetnije zdravstvene zaštite za osiguranike. Razgovori o eventualnoj korekciji plata zdravstvenih radnika biće mogući onda kada se za to stvore realni uslovi, zasnovani na ozbiljnim i stručnim analizama i projekcijama poslovanja zdravstvenih ustanova. Takođe, Prijedlogom Budžeta Republike Srpske za 2018. godinu kao i Prijedlogom Programa ekonomskih reformi Republike Srpske za period 2018 – 2020. godine, u 2018. godini nije predviđeno povećanje plata u javnom sektoru” – navedeno je u odgovoru ministarstva.

Stručnjaci masovno odlaze

Doktori i medicinske sestre ukazuju i na činjenicu da se za naše stručnjake ubrzano i potpuno otvara tržišta rada u zemaljama EU.

Izuzetno težak postojeći socijalni i ekonomski položaj i niske zarade bitno utiču na porast ekonomskih migracija zdravstvenih kadrova. Zato postoji realna mogućnost da u vrlo kratkom periodu brojni, najstručniji i najiskusniji zdravstveni radnici, napuste javnu zdravstvenu službu i trajno se isele iz Srpske. Zato se hitno moraju preduzeti najozbiljnije mjere na poboljšanju našeg ekonomskog i socijalnog položaja u RS, tako da se odmah pristupi značajnijem povećanju zarada – poručuju zdravstveni radnici.

Izvor: Srpskacafe/A. Pisarević

Facebook Twitter Preporuči na Viberu
Kopirati

Promo

Copyright. Sva prava zadržana. Dozvoljeno preuzimanje sadržaja isključivo uz navođenje linka prema stranici sa koje je sadržaj preuzet.

/aktuelno/bih/medicinari-jednoglasni-plate-povecati-za-25-odsto/||Mozilla/5.0 AppleWebKit/537.36 (KHTML, like Gecko; compatible; ClaudeBot/1.0; [email protected])