Efikasnija zaštita prava novinara moguća jačanjem solidarnosti, dijaloga i samokritičnosti unutar profesije

Objavljeno: 20. 4. 2018 u 14:49h

Novinari u Bosni i Hercegovini imaju na raspolaganju set mehanizama za zaštitu svojih prava, uključujući pokretanje pravnih postupaka te različite servise koje nude organizacije civilnog društva.

Ipak, efikasnija zaštita prava i sloboda novinara moguća je kroz primjenu etičkih i profesionalnih standarda u svom radu te jačanjem solidarnosti, dijaloga i samokritičnosti unutar profesionalne zajednice, istaknuto je na radionici o mehanizmima zaštite medijskih profesionalaca koja je danas održana u Mostaru.

Sloboda izražavanja je temelj rada medijskih profesionalaca, ali nije apsolutna, odnosno postoje ograničenja koja su predviđena međunarodnim i domaćim pravnim propisima. Generalna tajnica Udruženja BH novinari Borka Rudić podsjetila je na temelje slobode izražavanja koji su sadržani u Evropskoj konvenciji o ljudskim pravima.

“To je izvor svih novinarskih prava i sloboda u Bosni i Hercegovini. Konvencija predviđa i ograničenja slobode izražavanja. To su ona formalna ograničenja koja moraju imati legitimni interes i zakonsko opravdanje, a odluke institucija o ograničavanju slobode izražavanja moraju biti donesene na transparentan način”, rekla je Rudić.

Pravo na slobodu izražavanja podrazumijeva različita novinarska prava, uključujući slobodu pristupa informacijama i kritike javnih zvaničnika, zaštita izvora i materijala te jednak pristup pravdi.

„Svaki od pojedinačnih slučajeva kršenja prava novinara i ograničavanja slobode izražavanja, ukoliko je artikulisan, može se tretirati postojećim mehanizmima zaštite u BiH“, dodala je Rudić.

„Dužnost novinara i izdavača je poštivati potrebe građana za korisnim, blagovremenim i relevantnim informacijama, kao i odbrana načela slobode informisanja“, istakla je izvršna direktorica Vijeća za štampu i online medije u BiH Ljiljana Zurovac, te napomenula da novinari često zaborave da kršenjem profesionalnih načela snose odgovornost za postupke ljudi koji slijede netačne i nepouzdane informacije.

„Krajnje je vrijeme da se novinari okrenu svojoj profesiji i poštivanju profesionalnih standarda i to je jedan od zadataka mladih generacija novinara, jer bez slobode medija nema slobodnog društva“, naglasila je Zurovac.

Radionicu o mehanizmima zaštite novinara i drugih medijskih profesionalaca organizovala je Misija Organizacije za evropsku sigurnost i saradnju u BiH (OESS), u saradnji sa Udrugom BH novinari i Vijećem za štampu u BiH. Radionica je okupila 20 novinara i drugih medijskih profesionalaca iz Hercegovačko-neretvanskog kantona.

Izvor: bhnovinari.ba

Facebook Twitter Preporuči na Viberu
Kopirati

Nema komentara

Sakrij sve komentare

Prikaži komentare

NAPOMENA: Komentari odražavaju stavove njihovih autora, a ne nužno i stavove internet portala Banjaluka.com. Molimo korisnike da se suzdrže od vrijeđanja, psovanja i vulgarnog izražavanja. Portal Banjaluka.com zadržava pravo da obriše komentar bez najave i objašnjenja. Zbog velikog broja komentara Banjaluka.com nije dužan obrisati sve komentare koji krše pravila. Kao čitalac takođe prihvatate mogućnost da među komentarima mogu biti pronađeni sadržaji koji mogu biti u suprotnosti sa vašim vjerskim, moralnim i drugim načelima i uvjerenjima.

Šta mislite o ovoj temi?

Vaša e-mail adresa neće biti objavljena. Sva polja su obavezna!

Promo

Copyright. Sva prava zadržana. Dozvoljeno preuzimanje sadržaja isključivo uz navođenje linka prema stranici sa koje je sadržaj preuzet.

/aktuelno/bih/efikasnija-zastita-prava-novinara-moguca-jacanjem-solidarnosti-dijaloga-i-samokriticnosti-unutar-profesije/||Mozilla/5.0 AppleWebKit/537.36 (KHTML, like Gecko; compatible; ClaudeBot/1.0; [email protected])