BiH se kuvala na +38°C

Objavljeno: 26. 6. 2017 u 12:42h

Visoke temperature i vrućine natjerale su građane da rješenje za ove probleme pronađu u hladovini i kupanju na otvorenom, poput rijeka, bazena i kupališta.

Tako se Nebojša Kljajić (25) iz Gradiške sa drugarima biciklima uputio na obližnje kupalište Jezero u Lamincima.

“Odlučili smo se odmoriti od naporne radne sedmice i vikend provesti upravo na ovaj način. Bicikle smo parkirali uz drvo u debelu hladovinu, stvari smo raspremili na obližnjoj klupi, odmorili smo 1015 minuta da se ohladimo iako to vrućina nije dozvoljavala, pa smo tek onda rashlađenje pronašli u vodi”, priča Kljajić.

Dodaje da mu je ovo prvi kontakt s vodom ove godine i da je, iako je mislio da će biti hladna, bila topla i pružila je pravo osvježenje. Kako navodi, dovoljno je hladna da se ohladiš, a dovoljno topla da možeš satima biti u njoj a da ti nije hladno.

Dara Ninić (65), penzionisana vaspitačica iz Banjaluke, spas od temperature, koja je dosegla visokih 35 stepeni Celzijusa, pronašla je na bazenima “Akvana” u gradu na Vrbasu.

Kaže da već deset godina dolazi na te bazene.

“Ovdje je raj, voda je čista. Ima dosta sadržaja za djecu, pa često dođem sa svojih četvoro unučića. A ni nama starijima ništa ne nedostaje. Voda, limunada, sladoled  dovoljno je da se rashladim”, kaže Ninićeva, dodajući da svakodnevno dolazi oko devet časova i bude sve do zatvaranja.

Iako je nedjeljom najveća gužva, ni Vesnu Gnjatić (26) iz Banjaluke dugi redovi na ulasku nisu spriječili da dođe na “Akvanine” bazene.

Kaže da redovno dolazi otkako su bazeni otvoreni.

“Iako ima dosta djece, ne smeta. Gužva je, ali ipak pronađem sebi mjesto u bazenu. Radnim danima je ipak lakše, jer vikendom su veće gužve, pogotovo nedjeljom. Ali imaju i tuševi, tako da se nekada i pomoću njih rashladim”, priča Gnjatićeva.

Dodaje da se radnim danima rashlađuje klimom. Najtopliji grad u nedjelju u BiH je bio Mostar, gdje je u 14 časova izmjereno visokih 38 stepeni Celzijusa, a slijede Banjaluka, Bihać, Grude i Zenica sa 35, zatim Bijeljina, Doboj, Prijedor, Trebinje, Višegrada, Ribnik, Novi Grad, Srbac, gdje su izmjerena 34 stepena.

Živa u termometru u Bugojnu, Tuzli i Zvorniku, Bileći i Krupi na Uni zaustavila se na 33, dok su u Gradačcu, Neumu, Srebrenici, Mrkonjić Gradu i Šipovu izmjerena 32 stepena, u Livnu, Sarajevo i Nevesinju bilo je 31, dok je najniža temperetura izmjerena na Bjelašnici i iznosila je 19 stepeni.

Iz Službe hitne pomoći Bijeljina tvrde da u zadnje vrijeme nije povećan broj pacijenata, dok prema podacim drvarskog Doma zdravlja broj pacijenata je udvostručen zbog ljetnih vrućina.

“Prvi talas vrućina koji nas je zadesio Drvarćani teško podnose. Dnevno se Domu zdravlja obrati i po desetak pacijenata, uz one kojima potrebnu pomoć na licu mjesta pruža Služba hitne pomoći. Najviše se obraćaju stariji i hronični bolesnici, a to su lica s povišenim krvnim pritiskom, kao i lica koja je pogodila sunčanica ili su dehidrirali na visokoj temperaturi”, tvrde iz DZ Drvar.

U Bosni i Hercegovini danas će biti umjereno do pretežno oblačno vrijeme. Nešto manje oblačnosti i sunčanije očekuje se prijepodne.

Tokom dana uslijediće postepeno povećanje oblačnosti s kišom, pljuskovima i grmljavinom u većem dijelu zemlje. Krajem dana padavine polako prestaju, uz postepeno razvedravanje i povratak visokih dnevnih temperatura.

Narandžasti meteoalarm opasno vrijeme

Visoke temperature juče su upalile narandžasti meteoalarm u prijedorskoj regiji. Na sajtu Hidrometeorološkog zavoda RS navode da je, kada je upaljen narandžasti meteoalarm, vrijeme opasno.

“Prognozirane su opasne vremenske pojave, a takvog su intenziteta da mogu prouzrokovati materijalnu štetu i biti opasne po ljude i životinje. Treba biti vrlo obazriv, svjestan rizika i redovno informisan o detaljima očekivanih meteoroloških uslova. Pratite savjete koje daju nadležne državne službe”, navode u ovom zavodu.

U ostalom dijelu zemlje bio je žuti meteoalarm, osim u višegradskoj, u kojoj je bio upaljen zeleni (nije potrebna posebna pripravnost). Žuti meteoalarm znači da vrijeme može biti opasno (potencijalno).

“Vremenske pojave koje su prognozirane nisu neuobičajene, ali je potreban oprez ako planirate aktivnosti koje su izložene meteorološkom riziku. Treba nastaviti s informisanjem o očekivanim meteorološkim uslovima. Ne preduzimajte nepotrebne rizike”, stoji na sajtu Hidrometeorološkog zavoda RS.

Ljekarski savjeti

  • U najtoplijem dijelu dana izbjegavati sunce
  • Obavezno se zaštititi šeširom, kremom sa zaštitnim faktorom, svijetlom laganom odjećom
  • Piti dosta tečnosti, prije svega vode, nikako alkohol i kofein
  • Duže zadržavanje u zatvorenim rashlađenim, klimatizovanim prostorima jer boravak u njima već kroz sat ili dva smanjuje mogućnost razvoja zdravstvenih poremećaja
  • Ako vam pozli  sklonite se u hladovinu, lezite, podignite noge i uzmite tečnosti

Izvor: Nezavisne

Facebook Twitter Preporuči na Viberu
Kopirati

Nema komentara

Sakrij sve komentare

Prikaži komentare

NAPOMENA: Komentari odražavaju stavove njihovih autora, a ne nužno i stavove internet portala Banjaluka.com. Molimo korisnike da se suzdrže od vrijeđanja, psovanja i vulgarnog izražavanja. Portal Banjaluka.com zadržava pravo da obriše komentar bez najave i objašnjenja. Zbog velikog broja komentara Banjaluka.com nije dužan obrisati sve komentare koji krše pravila. Kao čitalac takođe prihvatate mogućnost da među komentarima mogu biti pronađeni sadržaji koji mogu biti u suprotnosti sa vašim vjerskim, moralnim i drugim načelima i uvjerenjima.

Šta mislite o ovoj temi?

Vaša e-mail adresa neće biti objavljena. Sva polja su obavezna!

Promo

Copyright. Sva prava zadržana. Dozvoljeno preuzimanje sadržaja isključivo uz navođenje linka prema stranici sa koje je sadržaj preuzet.

/aktuelno/bih-se-kuvala-na-38c/?utm_source=PovezaneVijesti&utm_medium=Blcom&utm_campaign=PovezaneVijesti||claudebot