Jabuke šaljemo Rusima, a šljive Nijemcima

Objavljeno: 21. 7. 2017 u 12:27h

Jabuke, šljive, kruške, kao i razno drugo voće i povrće i dalje uvozimo u milionskim količinama u BiH, međutim, u prvih šest mjeseci ove godine porastao je i izvoz svih tih prirodnih plodova, i to za 21,5 miliona maraka nego u istom periodu lani.

Pokazali su ovo podaci Uprave za indirektno oporezivanje (UIO) BiH, prema kojima je u prvoj polovini ove godine izvezeno 34,2 miliona kilograma voća i povrća vrijednog 75,7 miliona maraka, a lani smo u istom periodu izvezli 25,7 miliona kilograma, čija je vrijednost 54,2 miliona maraka.

Najviše voća u posljednjem periodu iz BiH je izvezeno, kako ističu domaći uzgajivači, u Rusku Federaciju.

“Neke količine voća u januaru izvezli smo i u Norvešku i Finsku, ali ipak najviše ga šaljemo Rusiju, i to jabuke ajdared tipične za naše krajeve, te kruške”, rekao je predsjednik Udruženja voćara RS Dragoje Dojčinović.

Kada je riječ o šljivama i malinama, Dojčinović ističe da je najveći izvoz zabilježen u Njemačkoj.

“Domaća šljiva već nekoliko godina ide za njemačko tržište. Malina je ove godine malo zastala sa izvozom, ali i nju uglavnom već dugo šaljemo u Njemačku i ostale zemlje EU”, rekao je Dojčinović i dodao da bismo šljive mogli izvesti koliko god je proizvedemo.

Najveći izvoz u Rusiju evidenitran je, kako podsjećaju, zbog ekonomskih sankcija EU protiv te zemlje.

“Na ruskom tržištu sada imamo najbolji plasman voća i da nam nije njih, mogli bismo samo zatvoriti naše voćnjake, jer imamo veliki pritisak od prekomjernog uvoza”, naglasio je Dojčinović.

Dodaje da voće i povrće koje nekontrolisano stiže iz uvoza već godinama ugrožava domaću proizvodnju.

“Uvozni proizvodi obaraju nam cijene, što nas jednostavno guši. Nezaštićeno tržište je najveća muka”, rekao je on.

Predsjednik Udruženja povrtara RS Brane Mastalo kaže da se od povrtarskih kultura iz BiH najviše izvozi krompir, paprika i luk, i to u Sloveniju i Hrvatsku.

“I od ovogodišnje proizvodnje imaćemo šansu da mnogo toga izvozimo. Nažalost, nećemo imati dovoljno povrća za izvoz, zbog lanjskih gubitaka, sadašnjih visokih temperatura, ali i male podrške nadležnih”, tvrdi Mastalo.

On poručuje da nadležni u BiH ne vode dovoljno računa o poljoprivredi i nekontrolisanom uvozu zbog čega su ratari iz godine u godinu u sve većim problemima.

Prema podacima UIO BiH iz uvoza na tržište BiH u prvoj polovini ove godine stiglo je 148,8 miliona kilograma voća i povrća i to u vrijednosti 148,2 miliona maraka.

Izvor: Glas Srpske

Facebook Twitter Preporuči na Viberu
Kopirati

Nema komentara

Sakrij sve komentare

Prikaži komentare

NAPOMENA: Komentari odražavaju stavove njihovih autora, a ne nužno i stavove internet portala Banjaluka.com. Molimo korisnike da se suzdrže od vrijeđanja, psovanja i vulgarnog izražavanja. Portal Banjaluka.com zadržava pravo da obriše komentar bez najave i objašnjenja. Zbog velikog broja komentara Banjaluka.com nije dužan obrisati sve komentare koji krše pravila. Kao čitalac takođe prihvatate mogućnost da među komentarima mogu biti pronađeni sadržaji koji mogu biti u suprotnosti sa vašim vjerskim, moralnim i drugim načelima i uvjerenjima.

Šta mislite o ovoj temi?

Vaša e-mail adresa neće biti objavljena. Sva polja su obavezna!

Promo

Copyright. Sva prava zadržana. Dozvoljeno preuzimanje sadržaja isključivo uz navođenje linka prema stranici sa koje je sadržaj preuzet.

/aktuelno/jabuke-saljemo-rusima-a-sljive-nijemcima/?utm_source=PovezaneVijesti&utm_medium=Blcom&utm_campaign=PovezaneVijesti||Mozilla/5.0 AppleWebKit/537.36 (KHTML, like Gecko; compatible; ClaudeBot/1.0; [email protected])