Tope se zalihe krvi

Objavljeno: 27. 6. 2017 u 15:24h

Zavodu za transfuzijsku medicinu RS nedostaju zalihe krvi nulte i B negativne krvne grupe, zbog čega apeluju na građane da daruju dragocjenu tečnost.

Šef Službe za prikupljanje krvi u Zavodu Jasmina Jovanić ističe da situacija nije alarmantna, ali da slijedi ljetni period kada su zalihe krvi smanjene.

“Zalihe krvi se neprestano troše, a ljeti se većina transfuzioloških službi u svijetu susreće sa problemom smanjenog broja doza zbog sezone godišnjih odmora i ljetnog raspusta škola i fakulteta, te povećanog broja saobraćajnih nesreća”, istakla je Jovanićeva.

Dodaje da su transfuziološke službe obavezne da imaju petodnevne zalihe krvi.

“U periodu godišnjih odmora teško je organizovati akcije jer su ljudi odsutni, a obično je povećana potrošnja krvi jer su češće saobraćajne nesreće. Trenutno najviše nedostaju krvne grupe nula pozitivna, nula negativna i B negativna”,  rekla je Jovanićeva.

Dobrovoljni davalac krvi može biti svaka zdrava osoba, muškog i ženskog pola, starosne dobi od 18 do 65 godina. Muškarci mogu dati krv svaka tri mjeseca, a žene svaka četiri mjeseca. Da su akcije dobrovoljnog davanja krvi ključne za obezbjeđivanje redovnih i sigurnih doza krvi i komponenti krvi, najbolje znaju u Savezu društava dobrovoljnih davalaca krvi RS.

“U saradnji sa transfuziološkim službama organizujemo akcije dobrovoljnog davanja krvi kako bismo obnovili zalihe dragocjene tečnosti”, istakli su u Savezu naglasivši da ne čudi informacija da je nestašica krvi nulte krvne grupe jer je to jedna od najzastupljenijih krvnih grupa na Balkanu, pa se najviše i troši.

Ističu da je jedna od misija Saveza promocija davalaštva krvi među stanovnicima RS jer bi, kako kažu, u svakom trenutku trebalo da “krv čeka” bolesnika, a ne da bolesnik čeka na kapljicu dragocjene tečnosti.

Dragoljub Šarenac (68) iz Bileće prvi put je krv dao sedamdesetih godina kako bi spasio život svoje majke. Od tada do danas u njegovoj knjižici upisano je oko 150 poklanjanja dragocjene tečnosti.

“Još kao vojnik shvatio sam šta znači rečenica da kap krvi nekome može spasiti život, a ja sam darujući ovu dragocjenu tečnost spasao mnoge. Na svu sreću, meni krv nikada nije trebala, uvijek sam bio zdrav i često u prilici da pomognem drugima”, rekao je Šarenac naglasivši da je mnoge mlade Bilećane motivisao da daruju krv.

Akcije

U Zavodu za transfuzijsku medicinu RS kažu da akcije darivanja krvi planiraju prema potrebama bolnica, odnosno organizuju se u većem broju prije ljeta kako bi obezbijedili što veće zalihe.

“U svim službama Zavoda se sprovodi otprilike 300 akcija dobrovoljnog davanja krvi. Na godišnjem nivou prikupimo oko 32.000 doza krvi u RS, od kojih se oko 11.000 prikupi u Banjaluci”, rekli su u Zavodu.

Izvor: Glas Srpske

Facebook Twitter Preporuči na Viberu
Kopirati

Nema komentara

Sakrij sve komentare

Prikaži komentare

NAPOMENA: Komentari odražavaju stavove njihovih autora, a ne nužno i stavove internet portala Banjaluka.com. Molimo korisnike da se suzdrže od vrijeđanja, psovanja i vulgarnog izražavanja. Portal Banjaluka.com zadržava pravo da obriše komentar bez najave i objašnjenja. Zbog velikog broja komentara Banjaluka.com nije dužan obrisati sve komentare koji krše pravila. Kao čitalac takođe prihvatate mogućnost da među komentarima mogu biti pronađeni sadržaji koji mogu biti u suprotnosti sa vašim vjerskim, moralnim i drugim načelima i uvjerenjima.

Šta mislite o ovoj temi?

Vaša e-mail adresa neće biti objavljena. Sva polja su obavezna!

Promo

Copyright. Sva prava zadržana. Dozvoljeno preuzimanje sadržaja isključivo uz navođenje linka prema stranici sa koje je sadržaj preuzet.

/aktuelno/tope-se-zalihe-krvi/?utm_source=NajnovijeVijestiSidebar&utm_medium=Blcom&utm_campaign=NajnovijeVijestiSidebar||Mozilla/5.0 AppleWebKit/537.36 (KHTML, like Gecko; compatible; ClaudeBot/1.0; [email protected])