U BiH se godišnje ”opere” pola milijarde evra

Objavljeno: 14. 6. 2017 u 12:37h

U BiH se godišnje “opere” i iz legalnih finansijskih tokova nestane oko pola milijarde evra.

Ovo se navodi u analizi tokova međunarodnog pranja novca i finansiranja terorističkih aktivnosti, koju je objavila specijalizovana finansijska agencija SAD Global fajnenšl integriti (GFI).

Iz BiH je, prema podacima GFI, samo od 2001. do 2010. godine nepoznatim tokovima nestalo najmanje 850 miliona američkih dolara.

Brojne nevladine organizacije iz arapskog svijeta koje se dovode u vezi sa islamskim terorizmom uredno su prijavljene na adresama u gradovima Federacije BiH, piše “Euroblic”.

Prema zvaničnim podacima Savjeta bezbjednosti UN, koji su nedavno objavljeni na konsolidovanoj crnoj listi pojedinaca i organizacija čije bi djelovanje, prema preporuci tog tijela, trebalo da bude zabranjeno zbog sumnje da se bave pranjem novca i finansiranjem međunarodnog terorizma, nalaze se i pojedine nevladine organizacije registrovane u Sarajevu, Zenici, Zavidovićima, Travniku i Visokom.

Na toj crnoj listi, između ostalog, nalaze se nevladine organizacije Al Furkan i Taibah internacional, kao i dobrotvorne islamske fondacije Al Masdžid al Aksa i El Haramein, koje imaju prijavljene adrese u FBiH, piše list.

Podaci Službe za poslove sa strancima BiH pokazuju da je u BiH prethodnih godina firmu registrovalo 110 stranih državljana koji se nijednom nisu pojavili u BiH, kažu dobro obaviješteni izvori lista.

Registracija sumnjivih NVO i arapskih fondacija koje se dovode u vezu sa pranjem novca i finansiranjem terorizma, između ostalog, glavni je razlog zbog kojeg se BiH već godinama nalazi na crnoj listi međunarodne finansijske grupe za pranje novca.

Zamjenik ministra bezbjednosti BiH Mijo Krešić ocijenio je da “postoje neke stvari koje ukazuju da nešto nije u redu”.

Direktor Službe za poslove sa strancima Slobodan Ujić rekao je da je “zabrinjavajuće prisustvo fiktivnih kompanija u BiH”.

“Istina je da da od 691 kontrolisanog pravnog lica, njih 499 nismo našli na adresama, odnosno, utvrđeno je da se radi o fiktivnim firmama”, rekao je Ujić i dodao da te firme posjeduju nekretnine i da je više od 1.700 zemljišno-knjižnih izvadaka zavedeno na tim firmama.

Izvor: Agencije

Facebook Twitter Preporuči na Viberu
Kopirati

Nema komentara

Sakrij sve komentare

Prikaži komentare

NAPOMENA: Komentari odražavaju stavove njihovih autora, a ne nužno i stavove internet portala Banjaluka.com. Molimo korisnike da se suzdrže od vrijeđanja, psovanja i vulgarnog izražavanja. Portal Banjaluka.com zadržava pravo da obriše komentar bez najave i objašnjenja. Zbog velikog broja komentara Banjaluka.com nije dužan obrisati sve komentare koji krše pravila. Kao čitalac takođe prihvatate mogućnost da među komentarima mogu biti pronađeni sadržaji koji mogu biti u suprotnosti sa vašim vjerskim, moralnim i drugim načelima i uvjerenjima.

Šta mislite o ovoj temi?

Vaša e-mail adresa neće biti objavljena. Sva polja su obavezna!

Promo

Copyright. Sva prava zadržana. Dozvoljeno preuzimanje sadržaja isključivo uz navođenje linka prema stranici sa koje je sadržaj preuzet.

/aktuelno/u-bih-se-godisnje-opere-pola-milijarde-evra/?utm_source=PovezaneVijesti&utm_medium=Blcom&utm_campaign=PovezaneVijesti||Mozilla/5.0 AppleWebKit/537.36 (KHTML, like Gecko; compatible; ClaudeBot/1.0; [email protected])