Prijeti li i djeci u BiH smrtonosna igrica?

Objavljeno: 9. 5. 2017 u 20:03h

Svijet je na nogama zbog opasne igrice po imenu “Plavi kit” zbog koje djeca u konačnici izvrše samoubistvo. I mediji u susjednoj Hrvatskoj izvijestili su da su djeca u ovoj zemlji primala naredbe da izvrše opasne i smrtonosne zadatke! Prijeti li “Plavi kit” i bosanskohercegovačkim tinejdžerima?

Nova pošast na internetu prijeti sigurnosti djece i tinejdžera. “Plavi kit” ili “The Blue Whale Challenge” je igrica koja navodno potiče iz Rusije i zbog koje djeca u konačnici izvrše samoubistvo.

Sve počinje hashtahovima kao što su #f58, #f57, #wakemeup420 – ili “probudi me u četiri i dvadeset”, koji se unose na društvene mreže. Djeca u inbox 50 dana dobivaju zadatke – od najjednostavnijeg ucrtavanja kita na ruku do saomoubistva. Internet je već pun jezivih zadaća.

O saomobistvima su pisali svjetski mediji, a i djeca u Hrvatskoj otkrila su da su dobivali zadatke. I državno tužilaštvo i FUP kažu kako nema dokaza da su mladi Bosanci i Hercegovci igrali “Plavog kita”. No nema ni dokaza da su djeca sigurna.

“Ako se radi o masovnijem broju, onda je teško da jedna ili više osoba to koordinira. Postoje operativni sistemi, koji imaju mogućnost podešavanja roditeljskih kontrola i oni omogućavaju roditeljima da kontrolišu neke aspekte dječjeg ponašanja na internetu. Preporučio bih stranicu ‘Sigurno dijete’, na kojem ljudi pokušavaju širem stanovništvu objasniti koje su opasnosti i kako se zaštiti”, kaže Saša Mrdovć, stručnjak za cyber sigurnost.

Dječja nadmoć u informatičkoj pismenosti mogla bi biti mač sa dvije oštrice.

“Najvažnija poruka za roditelje je da se potpuno izgubila razlika između stvarnog i virtualnog svijeta. Kada roditelji toga postanu svjesni, na pola puta su da riješe probleme. Oni imaju stav da su djeca na sigurnome u sobi, na njihovim očima za internetom, a dijete možda radi gore stvari nego što možemo zamisliti. Na internetu bi sve vrijeme trebalo pisati ‘roditeljska pažnja’. Roditelj bi trebao djetetu objasniti šta je to scena nasilja ili seksualna scena”, objašnjava Tarik Smailbegović, socijalni radnik, KJU Porodično savjetovalište Sarajevo.

Upravo gubljenje granice između stvarnog i virtualnog svijeta je najveća opasnost. Bila igrica mit ili jedna od najmorbidnijih cyber opasnosti koju je svijet vidio, nadati se da će “Plavi kit” nestati onako brzo kako se i pojavio! No virtualne opasnosti mogle bi pokucati i na druga vrata. A stroga kontrola nad upotrebom interneta ostat će jedan od najbojlih načina njihove prevencije.

Izvor: N1

Facebook Twitter Preporuči na Viberu
Kopirati

Nema komentara

Sakrij sve komentare

Prikaži komentare

NAPOMENA: Komentari odražavaju stavove njihovih autora, a ne nužno i stavove internet portala Banjaluka.com. Molimo korisnike da se suzdrže od vrijeđanja, psovanja i vulgarnog izražavanja. Portal Banjaluka.com zadržava pravo da obriše komentar bez najave i objašnjenja. Zbog velikog broja komentara Banjaluka.com nije dužan obrisati sve komentare koji krše pravila. Kao čitalac takođe prihvatate mogućnost da među komentarima mogu biti pronađeni sadržaji koji mogu biti u suprotnosti sa vašim vjerskim, moralnim i drugim načelima i uvjerenjima.

Šta mislite o ovoj temi?

Vaša e-mail adresa neće biti objavljena. Sva polja su obavezna!

Promo

Copyright. Sva prava zadržana. Dozvoljeno preuzimanje sadržaja isključivo uz navođenje linka prema stranici sa koje je sadržaj preuzet.

/aktuelno/prijeti-li-i-djeci-u-bih-smrtonosna-igrica/?utm_source=PovezaneVijesti&utm_medium=Blcom&utm_campaign=PovezaneVijesti||Mozilla/5.0 AppleWebKit/537.36 (KHTML, like Gecko; compatible; ClaudeBot/1.0; [email protected])