Banke ne žele da rizikuju: Prvo stalni posao, pa kredit

Objavljeno: 10. 9. 2016 u 10:05h

Građani BiH koji rade na određeno vrijeme uprkos redovnim primanjima ne mogu da se zaduže u bankama.Bankama je kod ocjenjivanja kreditne sposobnosti najbitnije da klijent ima ugovor na neodređeno vrijeme. Tako radnici koji rade na određeno vrijeme, po ugovoru na djelu ili u nevladinim i drugim organizacijama na projektima ne mogu da “uđu u minus” ni da dobiju kredit. Šansu da se zaduže nemaju ni oni koji nisu zaposleni, a imaju primanja od izdavanja nekretnina ili drugih izvora.

Banke u Srbiji razmišljaju da promjene politiku i počnu da kreditiraju građane koji nemaju stalno zaposljenje, pa i one koji rade na crno. U BiH se, međutim, o tome još ne razmišlja. S druge strane, oni koji su podigli kredit pa ostali bez posla, proveli su se kao “bosi po trnju”.

“Bio sam stalno zaposlen, imao pozajmicu u jednoj banci skoro četiri godine i na kraju svakog mjeseca sam bio u plusu na računu. Kada su posle godinu dana vidjeli da više nisam stalno zaposlen, jer sam počeo da radim po ugovoru na djelu u drugoj firmi, zvali su me i dali mi rok od tri dana dana da izmirim dug od 850 KM ili će mi blokirati račune i prebaciti u rizičnu kategoriju klijenata koji ne mogu dizati kredit”, priča BanjalučaninOgnjen G.

Na kraju su mu ponudili da pozajmicu vrati u roku od 10 mjeseci po 85 KM.

“Tražili su da nađem žiranta, stalno zaposlenog, da donesem potvrde od njegove zadnje tri plate, potvrdu da njegova firma dobro posluje i još nekih sto potvrda. Morao sam platiti osiguranje, a pored svega kod notara ovjeriti i moju i izjavu žiranta da se slažemo oko vraćanja pozajamice. Sve me koštalo više od 50 KM”, kaže Ognjen.

U Udruženju banaka BiH kažu da kreditna sposobnost ne zavisi samo od radnog odnosa, nego i od drugh izvora prihoda, od nekretnina, zakupnine, rente, pa kredit mogu da dobiju i oni koji ne rade “ako garantuju da će ga vraćati”.

“Banke mogu da se obezbjede pomoću hipoteke ili na druge načine, a na svakoj banci je da li će pristati da kreditira klijente koji nisu u stalnom radnom odnosu”, kaže Mijo Mišić, sektretar Udruženje banaka BiH.

S pravom oprezne

Ekonomista Dragan Krošnjar kaže da su banke s pravom oprezne.

“Ne treba zanemariti da su pristupom olakog kreditiranja američki bankari doveli do problema na finansijskom tržištu, koje svi mi i danas osjećamo”, kaže Krošnjar.

Izvor: Blic

Facebook Twitter Preporuči na Viberu
Kopirati

Nema komentara

Sakrij sve komentare

Prikaži komentare

NAPOMENA: Komentari odražavaju stavove njihovih autora, a ne nužno i stavove internet portala Banjaluka.com. Molimo korisnike da se suzdrže od vrijeđanja, psovanja i vulgarnog izražavanja. Portal Banjaluka.com zadržava pravo da obriše komentar bez najave i objašnjenja. Zbog velikog broja komentara Banjaluka.com nije dužan obrisati sve komentare koji krše pravila. Kao čitalac takođe prihvatate mogućnost da među komentarima mogu biti pronađeni sadržaji koji mogu biti u suprotnosti sa vašim vjerskim, moralnim i drugim načelima i uvjerenjima.

Šta mislite o ovoj temi?

Vaša e-mail adresa neće biti objavljena. Sva polja su obavezna!

Promo

Copyright. Sva prava zadržana. Dozvoljeno preuzimanje sadržaja isključivo uz navođenje linka prema stranici sa koje je sadržaj preuzet.

/aktuelno/banke-ne-zele-da-rizikuju-prvo-stalni-posao-pa-kredit/?utm_source=PovezaneVijesti&utm_medium=Blcom&utm_campaign=PovezaneVijesti||Mozilla/5.0 AppleWebKit/537.36 (KHTML, like Gecko; compatible; ClaudeBot/1.0; [email protected])