Blago iz prirode podebljava kućni budžet

Objavljeno: 28. 5. 2016 u 14:34h

Organska proizvodnja zasnovana na sakupljanju i preradi ljekovitog bilja i šumskih plodova hvata zalet, a sve više stanovnika RS u samoniklim plodovima prirode prepoznaje priliku za zaradu.

Sakupljači bilja u sezoni koja traje od aprila do kraja novembra zarade više od dvije prosječne plate, odnosno najmanje 2.000 KM.

Porodica Bojane Vladičić iz Foče već četiri godine sakuplja prirodno blago na obroncima Zelengore.

“Od ljekovitog bilja izrađujemo prirodne sapune, kreme, meleme i ulja, a našu malu porodičnu proizvodnju planiramo da proširimo”, ispričala je Vladičićeva.

Otkupljivači ističu da je potražnja za ljekovitim biljem i šumskim plodovima ogromna, te da sve što otkupe izvoze na tržište Njemačke, Francuske, Italije i Švajcarske.

Predsjednik Udruženja organskih proizvođača RS Radovan Anđelić kaže da će, ako vremenske prilike dozvole, berba smilja ili “suvog zlata Hercegovine”, početi za dvadesetak dana.

“Plantaže izgledaju predivno, a smilje će biti vrhunskog kvaliteta. Cijena kilograma ove biljke je pala sa pet na tri marke, ali je to i više nego dobra cijena”, rekao je Anđelić.

Dodaje da je u ovo doba godine aktuelna berba zove.

“Zova je procvjetala i ima je mnogo, samo što kiša otežava sušenje, a u narednom periodu počeće i berba kantariona, šipka i smrekovih boba”, istakao je Anđelić.

Miladin Mijatović iz Zvornika, vlasnik preduzeća za otkup ljekovitog bilja i šumskih plodova, kaže da sve što otkupi plasira na evropsko tržište.

“Naš narod još nije svjestan koliko novca “visi” na granama. Mnogi ljudi sakupljaju ljekobilje, ali je i dalje potražnja za njim mnogo veća od ponude”, rekao je Mijatović.

Firme koje su registrovane za otkup ljekovitog bilja i šumskih plodova u Srpskoj za kilogram svježe zove plaćaju 1,5, a za istu količinu osušene između osam i 12 KM. Kilogram srijemuša košta između osam i devet, a gljiva od pet do deset maraka.

U Ministarstvu poljoprivrede, šumarstva i vodoprivrede RS kažu da je organska proizvodnja u RS zastupljena na oko 300 hektara.

“Podaci kojima raspolažemo pokazuju da je na teritoriji RS 35 registrovanih proizvođača, a mnogi su krenuli u proces konverzije, odnosno prelaska sa konvencionalne na organsku proizvodnju”, rekli su u Ministarstvu i dodali da se povećava broj voćarskih kultura u organskoj proizvodnji.

Izvoz

Na osnovu analize Spoljnotrgovinske komore BiH, lani su izvezeni ljekovito bilje i šumski plodovi vrijedni 29 miliona maraka, dok je uvoz ovih proizvoda iznosio oko devet miliona KM.

Izvor: Glas Srpske

Facebook Twitter Preporuči na Viberu
Kopirati

Nema komentara

Sakrij sve komentare

Prikaži komentare

NAPOMENA: Komentari odražavaju stavove njihovih autora, a ne nužno i stavove internet portala Banjaluka.com. Molimo korisnike da se suzdrže od vrijeđanja, psovanja i vulgarnog izražavanja. Portal Banjaluka.com zadržava pravo da obriše komentar bez najave i objašnjenja. Zbog velikog broja komentara Banjaluka.com nije dužan obrisati sve komentare koji krše pravila. Kao čitalac takođe prihvatate mogućnost da među komentarima mogu biti pronađeni sadržaji koji mogu biti u suprotnosti sa vašim vjerskim, moralnim i drugim načelima i uvjerenjima.

Šta mislite o ovoj temi?

Vaša e-mail adresa neće biti objavljena. Sva polja su obavezna!

Promo

Copyright. Sva prava zadržana. Dozvoljeno preuzimanje sadržaja isključivo uz navođenje linka prema stranici sa koje je sadržaj preuzet.

/aktuelno/blago-iz-prirode-podebljava-kucni-budzet/?utm_source=SingleNajnovijeVijesti&utm_medium=Blcom&utm_campaign=SingleNajnovijeVijesti||Mozilla/5.0 AppleWebKit/537.36 (KHTML, like Gecko; compatible; ClaudeBot/1.0; [email protected])