Sjećanje na heroja Milenka Pavlovića koji je branio nebo iznad Srbije (Video)

Objavljeno: 5. 5. 2016 u 12:26h

Prije 17 godina, 4. maja 1999. godine, komandant tadašnjeg 204. lovačko avijacijskog puka potpukovnik Milenko Pavlović poletio je u susret NATO letjelicama koje su bombardovale njegovo rodno Valjevo i herojski poginuo u neravnopravnoj borbi.

Milenko je svojom odlukom odlučio da leti pravo u smrt, želeći da prekine besmisleno žrtvovanje svojih kolega koji su u poluispravnim avionima bili nemoćni da se susprotstave brojnijem i tehnički nadmoćnijem neprijatelju, koji je nemilosrdno razarao Srbiju.

Rat je tada potpukovnika Milenka Pavlovića zatekao na mjestu komandanta 204. lovačko avijacijskog puka, koji je osim MiG-21 u svom sastavu imao i 16 lovaca MiG -29 od kojih se samo 14 moglo suprostaviti savremenim lovcima NATO. Iako su letjelice imale slab radar, a domet raketa bio čak tri puta manji svi plioti 127 lovačke avijacijske eskadrile ” Vitezovi” su izvršavali hrabro i bespogovorno svoje borbene zadatke.

Prvog dana NATO bombardovanja u vazduhu su pogođena dva aviona MiG-29, a dva dana kasnije 26. marta eskadrila i puk su zabilježili prve gubitke. U potjeri za lovcima NATO na nebu iznad Bijeljine stradao je major Zoran Radosavljević. Poslije stradanja majora Radosavljevića Komanda ratnog vazduhoplovstva VJ donijela je odluku da u susret neprijateljskim letjelicima poleti samo jedan MiG -29 koji su u poluispravnom stanju sa dotrajalom elektronikom bili laka meta.

heroj2

Potpukovnik Milenko Pavlović znao je da svaki let nosi takav rizik.

U rano jutro 4. maja 1999. naređena je pripravnost broj 1, za dva MiG-29 od kojih se jedan nalazio na Batajnici u kome je dežurao major Ivan Sitar, a na Surčinu u drugom migu major Ljubomir Đurđević, dok je Pavlović dežurao na izmještenom komandnom mjestu u Staroj Pazovi.

Oko 11 sati došlo je do smjene na jednoj od letjelica, kada je majora Sitara zamijenio major Dragan Vladisavljević. Sat vremena kasnije, nešto poslije 12 sati sa komandnog mesta Korpusa PVO stigla je naredba da major Vladisavljević poleti. Međutim, njemu je na poletanju otkazala radio-veza pa je on bio primoran da zamjeni letjelicu. U međuvremenu, sa komandnog mjesta puka stigao je pukovnik Pavlović koji je sjeo u jednu od ispravnih letjelica i poletio u 12.37 sati. Kada je MiG-29 dostigao visinu od 3.000 metara, pripadnici VOJIN koji su se nalazili na dežurstvu usmjerili su ga prema rodnom Valjevu gdje je u toku bilo dejstvo NATO letjelica po fabrici Krušik i skladištu ubojnih sredstava Prišević.

Kada se približio rejonu Valjeva, Pavloviću je na letjelici otkazao generator naizmjenične struje što je dovelo i do gašenja radara. Pavlović se ipak nije predao i odustao već je hrabro uletio u neravnopravnu borbu sa  navodno čak 16 neprijateljskih aviona koji su se u tom trenutku našli na nebu iznad Valjeva. U neravnopravnoj borbi MiG-29 koji je bio bez radara pogođen je sa čak tri rakete ispaljenih prema nekim podacima sa lovaca tipa F-16, od kojih je jedan pogodila kabinu u kojoj se nalazio Pavlović. Ostaci letjelice Milenka Pavlovića pali su u reon sela Petnica.

Stanovnici Valjeva pričaju i danas da se nad gradom oko podneva čula grmljavina aviona, ali niko nije u tom trenutku mogao da predpostavi da se na nebu odvija prava drama da njihov zemljak potpukovnik Pavlović sam u MiG-29 protiv gomile NATO lovaca. Građane je uplašila stravična eksplozija, a zatim su mnogi Valjevci vidjeli olupinu letjelice kao strmoglavo padaju prema zemlji. Mnogi su pomislili da je lovac Vojske Jugoslavije oborio NATO avion zbog čega je nastao aplauz. Međutim ushićenje je ubrzo preraslo u tugu kada se saznalo da je to bio jugoslovenski MiG -29 .

Poslije dužeg vremena došlo se i do prvih detalja o tom obaranju. Naime saznalo se da je Milenkov let trajao 12 minuta. Pukovnik Pavlović se nije katapultirao, a mnogi koji ga poznaju vjeruju da Milenko nikada ne bi napustio svoj avion.

Od završetka rata 1999 prošlo je punih 17 godina. Pukovnik Pavlović koji je sam poletio hrabro u susret NATO lovcima nikada za svoj čin nije proglašen herojem. Jedino šta je država uradila za njega bilo je unapređenje u čin pukovnika i odlikovanje Ordenom za zasluge u oblastima odbrane i bezbjednosti prvog stepena i posthumnom dodjelom Zlatnog letačkog znaka. Potpukovnik Milenko Pavlović sahranjen je 6. maja 1999 na Đurđevdan na Bežanijskom groblju.

Svake godine 4. maja u znak sjećanja na pukovnika Milenka Pavlovića njegova porodica, kolege, rodibina i poštovaoci na spomenike u njegovom rodnom selu, Gornjem Crniljevu kod Osečine, i u Valjevu polažu cvijeće i vijence u znak sjećanja na heroja. Vijenci se polažu takođe i na spomenik u selu Bujačiću kod Valjeva, gdje su pali ostaci aviona kojim je on pilotirao.

https://youtu.be/l6xBeRrgNCI

Izvor: kurir.rs

Facebook Twitter Preporuči na Viberu
Kopirati

Nema komentara

Sakrij sve komentare

Prikaži komentare

NAPOMENA: Komentari odražavaju stavove njihovih autora, a ne nužno i stavove internet portala Banjaluka.com. Molimo korisnike da se suzdrže od vrijeđanja, psovanja i vulgarnog izražavanja. Portal Banjaluka.com zadržava pravo da obriše komentar bez najave i objašnjenja. Zbog velikog broja komentara Banjaluka.com nije dužan obrisati sve komentare koji krše pravila. Kao čitalac takođe prihvatate mogućnost da među komentarima mogu biti pronađeni sadržaji koji mogu biti u suprotnosti sa vašim vjerskim, moralnim i drugim načelima i uvjerenjima.

Šta mislite o ovoj temi?

Vaša e-mail adresa neće biti objavljena. Sva polja su obavezna!

Promo

Copyright. Sva prava zadržana. Dozvoljeno preuzimanje sadržaja isključivo uz navođenje linka prema stranici sa koje je sadržaj preuzet.

/aktuelno/sjecanje-na-heroja-milenka-pavlovica-koji-je-branio-nebo-iznad-srbije-video/?utm_source=SingleVijestiIzKategorije&utm_medium=Blcom&utm_campaign=SingleVijestiIzKategorije||Mozilla/5.0 AppleWebKit/537.36 (KHTML, like Gecko; compatible; ClaudeBot/1.0; [email protected])